Urazy sportowe

Urazy sportowe

W zdrowym ciele zdrowy duch – to wiemy wszyscy, dlatego coraz częściej sięgamy po wysiłek fizyczny jako po środek gwarantujący nam dobre samopoczucie. Z powodzeniem możemy uznać go wręcz za środek antydepresyjny. Zakładamy, że sport to wyłącznie zdrowie – jakież jest nasze zdziwienie, gdy nagle doznajemy urazu i zostajemy wyłączeni z codziennej aktywności co najmniej na kilka dni!

 

Ryzyko w sporcie

Każde działanie wiąże się z ryzykiem, a przecież sport to działanie w czystej postaci. Ciągły ruch, który mu towarzyszy, jest obarczony ryzykiem poniesienia urazu. Uprawiając sport, musimy się zatem przygotować na kontuzje. Niektórych jednak możemy uniknąć…

Uniknąć kontuzji

Ostatnio dużo się mówi o profilaktyce, dlatego zarówno trenerzy, nauczyciele, lekarze, jak i sami sportowcy wiedzą, jak należy postępować przed, w trakcie i po treningu. Specjalistyczne zestawy ćwiczeń, profesjonalny sprzęt, który musi być dobrze utrzymany i prawidłowo użytkowany oraz odpowiednie przygotowanie i każdorazowe sprawdzenie miejsca przeznaczonego na trening jednak czasami nie wystarczy. Wśród kontuzji szczególnie często spotykamy urazy stawów. Niektóre są niegroźne, inne wymagają długiej rehabilitacji.

Urazy stawów

Uprawiając sport, wciąż balansujemy na granicy swoich możliwości i staramy się pokonywać coraz wyżej stawiane poprzeczki. Czasem ruch, jaki wykonujemy, nie mieści się w fizjologicznym zakresie ruchu przewidzianym dla danej części ciała – w przypadku stawu dochodzi wtedy do uszkodzenia torebki stawowej i/lub więzadeł oraz innych jego elementów.

Uszkodzenie więzadeł może być ciężkie (częściowe lub całkowite rozerwanie), średnie (rozerwanie znacznej liczby włókien więzadła) lub lekkie (uszkodzenie niewielkiej liczby włókien). W zależności od rodzaju uszkodzenia, zwanego skręceniem, podejmuje się różne kroki. Następstwem skręcenia może być tzw. zwichnięcie, czyli utrata łączności powierzchni stawowych (całkowita lub częściowa).

Staw kolanowy

Staw kolanowy możemy uszkodzić, kiedy nie zadbamy o prawidłową pozycję kolana lub gdy dopuścimy do jego nadmiernego obciążenia. Jest to najbardziej narażony na urazy staw, a uszkodzenie więzadeł oznacza silny ból. Gdy staw kolanowy straci swą stabilność (więzadła chronią przed zbytnim przesuwaniem się na boki), a uraz jest poważny, dokonuje się rekonstrukcji więzadeł i usztywnia staw, zakładając ortezę. Jeżeli urazowi ulegnie łąkotka, konieczne może być jej usunięcie i zastąpienie protezą. Po alloplastyce stawu kolanowego rehabilitacja, która ma zapewnić powrót do sprawności fizycznej sprzed operacji, trwa zazwyczaj 6–8 tygodni. Przy tak poważnych urazach trzeba zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny (np. ze strony juventas.pl).

Staw łokciowy

Popularny „łokieć tenisisty” to wcale nie przypadłość dotykająca wyłącznie grających w tenisa czy badmintona. Nieprawidłowa pozycja łokcia, którą utrzymujemy, powtarzając regularnie, wielokrotnie i przez dłuższy czas określony ruch, bardzo często towarzyszy nam podczas pracy przy komputerze. Pojawia się ból i zmniejsza się zakres ruchu, jaki możemy wykonać. Uszkodzony staw powinno się unieruchomić w opasce elastycznej, ale równolegle serwować mu specjalne ćwiczenia i elektroterapię. Jeżeli konieczny okaże się zabieg chirurgiczny, rehabilitacja będzie znacznie dłuższa.

Staw skokowy

Podczas uprawiania sportu często dochodzi do zwichnięcia stawu skokowego, któremu nierzadko towarzyszy złamanie kości. W taki wypadku konieczne jest nastawienie złamanego miejsca i dosyć długa rehabilitacja. Jeżeli natomiast dojdzie tylko do skręcenia w obrębie stawu skokowego, należy przede wszystkim pozwolić nodze odpocząć, nie narażać stawu na żaden ruch. Uszkodzone miejsce należy chłodzić (lód), zastosować opaskę uciskową oraz trzymać w pozycji uniesionej. Oczywiście konieczna jest konsultacja lekarska, żeby stwierdzić, czy nie doszło do ostrego uszkodzenia więzadeł.