Jakie buty idealne na rower?

Jakie buty idealne na rower?

Wybór odzieży odpowiedniej na rower to nie lada wyzwanie - nie tylko w przypadku profesjonalnych sportowców. Również osoby rekreacyjnie wsiadające na rower powinny zadbać przede wszystkim o odpowiednie obuwie. Zwyczajne adidasy czy tenisówki, mimo że wygodne, nie zawsze spełniają swoją funkcję na rowerze. Stopa ulega bowiem zupełnie innym obciążeniom niż podczas spaceru czy biegu. Źle dobrany but może nie tylko zniweczyć nasze wysiłki, ale także doprowadzić do nieprzyjemnych kontuzji czy dyskomfortu podczas użytkowania. Jak dobrać odpowiednie buty, które nie tylko zapewnią nam wygodę, ale również będą wytrzymałe i posłużą nam na kilka sezonów?

Specjalistyczne buty na rower są niezbędne zwłaszcza dla tych, którzy planują intensywnie zadbać o swoją kondycję i częściej niż dwa - trzy razy w tygodniu wsiąść na rower. Przydadzą się także rowerzystom planującym dłuższą trasę. Jakie cechy powinny posiadać buty na rower? Specjaliści z trybik.pl w paru słowach rozwieją nasze wątpliwości.

Cechy dobrego obuwia rowerowego:

Podeszwa: każdy, kto korzysta z dwóch kółek, codziennie przemierzając dłuższe dystanse, powinien zainwestować w buty wyposażone w odpowiednią podeszwę. Musi być ona przede wszystkim gruba i wytrzymała. Standardowe obuwie nie jest przystosowane do dodatkowych obciążeń - siły nacisku naszych stóp na pedały, dlatego też ulega szybkiemu zużyciu. Im twardsza podeszwa, tym but dłużej będzie spełniał swoją rolę. Miękka podeszwa generuje bowiem większe straty energetyczne - szybciej się więc męczymy a energia którą wkładamy w nacisk na pedał "zmarnuje się" na wyginanie podeszwy. Grozi to nie tylko frustracją, ale przede wszystkim nieprzyjemną kontuzją.

Wiązanie: Wbrew powszechnemu przekonaniu, że najpewniejszą metodą wiązania są sznurówki, najlepiej zaopatrzyć się w obuwie wyposażone w rzepy. Zwisające sznurki mogą bowiem łatwo wkręcić się np. w łańcuch, powodując tym samym nieprzyjemne w skutkach wypadki. Idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie ufają rzepom są buty ze specjalnym schowkiem na sznurówki, zapobiegającym ich wypadaniu podczas intensywnej jazdy.

Tworzywo: Najlepszym rozwiązaniem dla higieny naszych stóp oraz komfortu długotrwałej jazdy są lekkie buty wykonane z przewiewnej siateczki, zapewniającej ciągłą wentylację. Wierzchnia część powinna być jednak wodoodporna - to opcja dla kolarzy, który nie boją się pobrudzić w terenie.

Cholewka: Wysokie cholewki blokują swobodę ruchów stopy. W przypadku butów przeznaczonych do chodzenia po górach, cecha ta jest niewątpliwie zaletą. Nie sprawdza się jednak zupełnie w kolarstwie, gdzie zastosowanie znalazło obuwie niskie, które nie naraża nas na nieprzyjemne obtarcia.

Rozmiar: Ważne jest odpowiednie dopasowanie wielkości buta - za duże będą bowiem generowały utratę energii, za małe zaś mogę doprowadzić do nieprzyjemnych schorzeń bólowych.

Szczególnie polecanym obuwiem jest SPD (Shimano Pedaling Dynamics) przeznaczone dla użytkownika profesjonalnego. Swoją funkcję spełniają tylko w połączeniu z pedałami Shimano, ponieważ system zatrzasków ściśle łączy but z pedałem, przyczyniając się tym samym do zwiększenia wydajności rowerzysty oraz zmniejszenia ubytków energii. Jeśli jednak nie potrzebujemy obuwia specjalistycznego, możemy zainwestować np. w buty szosowe (zob. oferta trybik.pl).