Niezbędne akcesoria dla cyklistów, którzy lubią jeździć po zmroku

Niezbędne akcesoria dla cyklistów, którzy lubią jeździć po zmroku
Jazda po zmroku rowerem to nic nadzwyczajnego, pod warunkiem, że posiada się odpowiednie akcesoria, które zwiększają bezpieczeństwo. Dlatego w dzisiejszym poradniku postanowiliśmy przedstawić wszystkie niezbędne akcesoria, które sprawiają, że rowerzysta jest widoczny, a jednocześnie może czerpać wiele przyjemności z jazdy, niezależnie od panującej aury. Już teraz zdradzimy, że bardzo duże znaczenie ma wybór dynama do roweru. Pamiętajcie, że wybierając oświetlenie przednie powinniście zdecydować się na białe, a z tyłu w model barwy czerwonej.

Światła rowerowe

Niezwykle istotne znaczenie przy nocnej jeździe ma dobór lampek rowerowych. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się lampki akumulatorowe, które sprzedawane są w zestawie z powerbankiem. To gwarancja, że zawsze dojedziemy do celu i co najważniejsze odpowiednio doświetlonego. Istotne znaczenie ma oczywiście moc lampek. Tutaj wszystko zależy od terenu po jakim będziemy się poruszać. Na miejskich drogach, które są dodatkowo oświetlone wystarczą lampki o mocy 250 lumenów. Tyle wystarczy by wyznaczyć strefę bezpieczeństwa dla rowerzysty, tak by był widoczny dla kierowców. Na zacienionych trasach niektórzy rowerzyści decydują się na lampki montowane na kasku. Oczywiście nie można zapomnieć, że w tym przypadku rower również musi posiadać oświetlenie, a to jest swego rodzaju dodatkiem. Jednak takie lampki lepiej wybierać na drogach polnych czy tymczasowych, gdzie istnieją nierówności, a także nie ma zbyt dużego ruchu. Ważne, by nie powodować efektu lśnienia u innych kierowców, czyli ich nie oślepiać. W przypadku wycieczek szosowych można wybrać lampki o mocy około 400 lumentów. Natomiast do jazdy MTB po lesie konieczne są mocne lampki, które mają moc nawet 1000 lumenów. Dzięki temu teren będzie doskonale oświetlony. Oczywiście ważne są również światła tylne, które również muszą mieć odpowiednią moc, minimum 100 lumenów. Ważna jest również wodoodporność, która powinna wynosić przynajmniej IPX4.

Dynamo rowerowe

Jeśli mamy do czynienia z rowerem miejskim lub trekkingowym, którym poruszamy się po zmierzchu, to może być on wyposażony w lampy rowerowe działające na dynamo. Jeśli chodzi o dynamo do roweru to są dwie możliwości. Pierwszą jest klasyczne dynamo zewnętrzne. Jego zaletą jest łatwość montażu, jednak nie można go stosować w przypadku rowerów z amortyzatorami. W tym przypadku należy zastosować dynamo wewnętrzne do roweru, czyli szprychowe. Takie dynamo lepiej sprawdzi się do jazdy w trudnych warunkach, także w zimie. Oczywiście klasyczne dynamo jest nieco tańsze. Warto wiedzieć, że dynamo rowerowe można używać nie tylko z tradycyjnymi żarówkami, ale również tymi wyposażonymi w diody led. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt dynamiczna jazda może powodować szybsze przepalenie się żarówki.

Kamizelka odblaskowa

Kolejnym elementem, o którym powinien pamiętać każdy rowerzysta poruszający się po zmroku jest odzież fluorescencyjna. Można zdecydować się na kamizelkę odblaskową z paskami, albo wybrać odblaskową kurtkę. Oczywiście wybór odzieży odblaskowej nie zwalnia nas z zaopatrzenia w dobrej jakości światła. Można wybrać wiele odblaskowych elementów również buty do jazdy na rowerze.

Odblaski na koła

Bardzo przydatne są również odblaski na koła. Mogą to być zarówno te montowane na szprychach, jak i całej dętce. Nie dość, że rowerzysta jest w takiej sytuacji doskonale widoczny, to jeszcze tak zaopatrzony rower prezentuje się naprawdę dobrze.

Trzeba pamiętać, by świateł używać również w czasie dnia, gdy warunki pogodowe nie są zbyt dobre. Rzęsisty deszcz, mgła, czy gęsty śnieg – to powody by skorzystać z oświetlenia, a właściwie nawet trzeba to zrobić. Oczywiście warto wiedzieć, że w trudnych warunkach rowerzysta może poruszać się nie tylko po drodze, ale również po chodniku. Gwarantuje to nowelizacja przepisów o ruchu drogowym z 2011 roku. Oczywiście tego przywileju nie należy nadużywać, a ponadto pamiętać, że to piesi są gospodarzami chodnika. Jadąc po chodniku nocą również jest się zobligowanym do używania świateł drogowych i odblasków.