Instruktor fitness – zawód na czasie

Instruktor fitness – zawód na czasie

Aktywny, zdrowy tryb życia jest dzisiaj coraz bardziej popularny, dlatego coraz więcej osób zaczyna regularnie uprawiać sport. Fitness to jedna z ulubionych form rekreacji, szczególnie wśród kobiet. Czy w związku z tym warto zainteresować się fachem instruktora fitness?

Czy warto zostać trenerem fitnessu?

 

Wiele osób poszukujących ciekawej pracy zastanawia się nad profesją trenera jakiejś popularnej dyscypliny lub formy rekreacji, przy czym najczęściej jest to fitness. W ich głowach przeważnie rodzi się jednak pytanie, czy w ogóle warto wydawać pieniądze na kurs na instruktora fitness, skoro nie wiadomo, jakie później będą szanse na znalezienie pracy. Czy łatwo jest uzyskać wakat w tej profesji?

 

Generalnie rzecz biorąc, zapotrzebowanie na tego typu fachowców jest spore, toteż nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia w tym kierunku, szczególnie jeśli ukończymy renomowany kurs na instruktora fitness dostarczający odpowiednich uprawnień oraz jeśli w naszej okolicy znajdują się liczne ośrodki rekreacyjne, hale sportowe, centra sportu i tym podobne miejsca – zawsze jest wtedy większa szansa na to, że uda nam się gdzieś zaczepić.

 

Jak zostać instruktorem fitness?

Aby uzyskać kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu trenera fitnessu, musimy ukończyć specjalne szkolenie, które w zależności od posiadanego przez nas wolnego czasu i zapatrywań, może mieć formę skróconą lub wydłużoną (np. kurs 7-dniowy, w którym zajęcia odbywają się co dzień lub kurs weekendowy, trwający przez kilka tygodni, zajęcia odbywają się tylko w soboty i niedziele). Kursy na instruktora fitness organizowane są w zasadzie we wszystkich większych miejscowościach, w poszczególnych klubach i szkółkach fitnessu.

 

Cena tego typu kursów jest różna, zazwyczaj waha się w granicach 1000-1500 zł. Podczas szkolenia odbywają się zarówno zajęcia praktyczne, podczas których kursant zapoznaje się z technikami ćwiczeń, jak i zajęcia teoretyczne na temat specyfiki fitnessu i jego odmian. Część teoretyczna daje też odpowiedź na pytanie, jaka jest rola instruktora i w jaki sposób ma on współpracować ze swoimi podopiecznymi.

 

Co dalej po ukończeniu kursu?

 

Profesjonalne kursy na instruktora fitness dają kursantowi naprawdę szerokie możliwości działania. Konstruowane są tak, aby nadążać za najnowszymi trendami w kierunku tego typu rekreacji, toteż ukończywszy takie szkolenie, uzyskujemy fach, na który rzeczywiście jest popyt. Poza tym, warto też wspomnieć o szerokiej rozpiętości dostępnych specjalizacji. Oprócz kursu na instruktora tradycyjnego aerobicu, mamy zajęcia kwalifikujące do zostania instruktorem aqua fitness, zumby, pilates, jogi i wielu innych.

 

Duże spektrum specjalności oraz rosnące zapotrzebowanie na tego typu fachowców sprawiają, że kurs na instruktora fitness to dobry wybór dla osób poszukujących sposobu na ciekawy, rozwijający zawód. Pamiętajmy także o bogatych możliwościach, które otwierają się po ukończeniu takiego kursu. Oprócz możliwości uzyskania pracy w ośrodkach sportu, rekreacji, kultury, centrach odnowy biologicznej i ośrodkach wypoczynkowych, możemy też założyć własną działalność i organizować zajęcia na własną rękę.

Autor artykułu:

Tekst powstał we współpracy z TotalFit Center

Sklep sportowy Asport.pl

Sportowy humor

zobacz więcej
Miał odbyć się mecz bokserski USA - Polska, w Zakopanem. Stany wystawiły Tysona, a Polska oczywiście Gołotę. Jednak tuż przed samą walką Gołota złamał rękę i na gwałt potrzebny był jakiś bokser, aby uniknąć kompromitacji. Trener wyskoczył na Krupówki i zobaczył wielkiego górala. Podleciał i zapytał:
- Baco, chcecie zarobić 100 dolarów?
- No, chcę - odparł baca.
Trener wziął go do szatni, dał spodenki, rękawice i mówi:
- Baco, wyjdźcie na ring, zasłońcie się rękawicami i stójcie. Jak przetrzymacie pierwszą rundę, dostaniecie pieniądze.
Baca wyszedł, Tyson go poobijał, ale przetrzymał.
Trener mówi:
- Jak przetrzymacie drugą rundę, dostaniecie 1000 dolarów.
Baca wyszedł, Tyson go już teraz mocno poobijał, no ale przetrzymał. Trener zachwycony mówi:
- Baco, jak przetrzymacie trzecią rundę, dostaniecie 10.000 dolarów.
Baca wyszedł, ale już ledwo zszedł po tej rundzie. A trener do niego:
- Słuchajcie baco, jak wytrzymacie czwartą...
A baca:
- Nie wytrzymam, w końcu mu wpier*olę!