Kiedy warto sięgać po napoje energetyczne?

Kiedy warto sięgać po napoje energetyczne?

Napoje energetyczne od pewnego czasu cieszą się ogromną popularnością. W uzasadnionych przypadkach są one wskazane. Jednocześnie nie brakuje osób, które piją ich za dużo, a to wcale nie jest zdrowe. Jak działają energetyki i kiedy warto się nimi zainteresować?

Napoje energetyczne są specyficzne, z jednej strony będą pobudzać i dodawać energii, jak zresztą sama nazwa wskazuje, z drugiej natomiast mogą być na dłuższą metę szkodliwe. W sklepach jest wiele różnych marek energetyków, ale zanim weźmiemy jeden z półki, upewnijmy się, że to jest właśnie to, czego nam potrzeba.

Napoje energetyczne – co to takiego?

Energetyki należą do grupy napojów funkcyjnych, czyli takich, które mają dawać efekty psychofizyczne. W tej samej grupie są też napoje izotoniczne, przez co czasem energetyki myli się z izotonikami. Zadaniem napojów izotonicznych jest nawadnianie organizmu, tymczasem napój energetyczny jest odpowiedzialny za natychmiastowy zastrzyk energii.

W składzie napoju energetycznego znajdziemy m.in. taurynę, kofeinę, guaranę, witaminy i cukier. Jednak zdarza się, że lista składników jest długa, a niektóre są dla zdrowia szkodliwe, więc trzeba skupiać się na produktach dobrej jakości, jak tych na stronie https://osheeshop.eu/napoje-energetyczne,93,0.html.

Komu odradza się napoje energetyczne?

Producenci nie bez powodu ostrzegają, że z energetykami należy postępować ostrożnie. Obecność kofeiny i innych pobudzających związków może być szkodliwa dla kobiet w ciąży i karmiących, dzieci, osób starszych i walczących z chorobami układu krążenia, nerwowego i tarczycy. Warto wspomnieć, że napoje energetyczne mogą uzależniać tak samo jak kawa, więc jeśli sięgamy po nie codziennie, być może mamy problem.

Dla kogo napoje energetyczne?

Są sytuacje, kiedy dobry energetyk może być na wagę złota. Dotyczy to momentów, kiedy musimy się dobrze skoncentrować i skupić a jesteśmy zbyt zmęczeni. Po energetyki chętnie sięgają studenci w trakcie sesji, zawodowi kierowy, którzy muszą być za kierownicą przez wiele godzin, pracownicy korporacji, którzy mają do zrealizowania ważny projekt.

Napoje tego typu są też dobrą propozycją po krótkim i intensywnym wysiłku, gdy chcemy bardzo szybko dostarczyć sobie energii. O ile nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych, możemy bez obaw co jakiś czas sięgnąć po energetyki. Musimy jednak pamiętać, by nie stały się stałym elementem diety. Mamy się zdrowo odżywiać i wysypiać i to ma być podstawa.

Napój izotoniczny czy energetyczny – który wybrać?

W przypadku kiedy prowadzimy aktywny styl życia, liczy się przede wszystkim nawodnienie. Dlatego też przy regularnych treningach postawmy raczej na napoje izotoniczne, które zadbają o odpowiednie nawodnienie organizmu. Natomiast kiedy musimy natychmiast mieć więcej energii i poprawić koncentrację, to postawmy na napój energetyczny. Jedne i drugie znajdziemy, odwiedzając sklep OSHEE. Stawiając na dobrego producenta, mamy pewność, że kupimy produkt wysokiej jakości i bez sztucznych barwników, konserwantów ani polepszaczy smaku.