Skoki w tandemie – dziś każdy może być skoczkiem spadochronowym

Skoki w tandemie – dziś każdy może być skoczkiem spadochronowym

Poszukując sposobów na poznanie smaku prawdziwej przygody, warto zwrócić uwagę na skoki w tandemie oferowane przez rozmaite aerokluby rozsiane po całej Polsce. Taki skok może być emocjonującą odskocznią od dnia codziennego. Może też stanowić wspaniałą niespodziankę dla bliskiej osoby.
 

Gdzie i kiedy można wykonać skok w tandemie?

Ponieważ skoki w tandemie są coraz bardziej powszechną formą rozrywki, istnieją coraz to szersze możliwości ich wykonania. Oferowane są przez wiele aeroklubów, w których funkcjonują sekcje spadochroniarskie. Praktycznie w każdym rejonie naszego kraju można natrafić na ośrodek, w którym można wykupić skok z samolotu ze spadochronem w towarzystwie wykwalifikowanego instruktora. Wyliczyć tu można chociażby: Kraków, Gdańsk, Elbląg, Ostrów Wielkopolski, Częstochowę, Bielsko-Białą, Poznań czy Warszawę.


 

Jeśli zaś chodzi o czas, w którym możemy skoczyć w tandemie, w przypadku tej formy rekreacji, sezon trwa bardzo długo i obejmuje wszystkie letnie, wiosenne i jesienne miesiące. Z uwagi na to, iż zima jest ostatnio coraz mniej sroga i coraz krótsza, skakać możemy niemal przez cały rok. Chociaż i tu zdarzają się wyjątki – w niektórych ośrodkach organizowane są skoki w tandemie nawet w okresie zimowym. Jeśli ktoś miałby ochotę z wysokości popodziwiać zaśnieżoną ziemię i nie straszna mu niska temperatura, taki zimowy skok w tandemie może być rewelacyjnym przeżyciem. Zresztą bez względu na porę roku, skok ze spadochronem to niezapomniana chwila.


 

Minimum formalności, maksimum wrażeń

Skoki w tandemie mają tę zaletę, że wszystko jest niezwykle proste i szybkie do zorganizowania. Większości z nas skok ze spadochronem kojarzy się z koniecznością przejścia stosownego kursu. Tymczasem z uwagi na to, iż w tandemie razem z nami przypięty jest do spadochronu instruktor i praktycznie to on odpowiada za przebieg skoku, a my jesteśmy tylko swojego rodzaju „pasażerem”, nie musimy przechodzić żadnych szkoleń ani badań. Jedyne co musimy zrobić, to wysłuchać kilkuminutowego instruktażu przed skokiem i podpisać specjalne oświadczenie.


 

Jeśli chcemy zafundować sobie lub komuś skok w tandemie, musimy liczyć się z wydatkiem w wysokości kilkuset złotych. Jednak za taką porcję emocji, warto tyle zapłacić. Na ogół skacze się z wysokości 4000 m, po czym przez około minutę swobodnie pędzimy w dół z prędkością ok. 200 km na godzinę. Takie spadanie to prawdziwy zastrzyk nieskrępowanej, absolutnej wolności oraz euforii. Po minucie następuje otwarcie spadochronu i powoli, w nieco wyciszonych już emocjach, szybujemy w dół.


 

Skok w tandemie – początek wielkiej przygody

Dla wielu osób skok w tandemie jest dopiero początkiem wielkiej przygody ze spadochroniarstwem. Po takim przeżyciu ma się po prostu wielki apetyt na kolejne dawki adrenaliny, które daje swobodne latanie. Chcąc kontynuować „karierę skoczka”, można zdecydować się na przejście jednego z kilku typów kursów spadochronowych. Szkolenie AFF, Mini AFF oraz Static Line to najpopularniejsze typy tego rodzaju szkoleń. Zapewniają one w miarę szybką naukę techniki skoków i dają możliwość samodzielnego wykonania skoków.


 

Przejście kursu AFF kwalifikuje nas do dalszego, samodzielnego wykonywania skoków z wysokości 4000 m. Kurs Mini AFF kończy się zaś skokiem w asyście dwóch instruktorów. Natomiast szkolenie Static Line zwieńczone jest wykonaniem 3 skoków z wysokości 1200-1500 m.

Autor artykułu
Artykuł powstał we współpracy z pracownikami firmy Strefa Silesia oferującej skoki w tandemie i kursy spadochronowe.