Stymulanty - czym są i jak działają?

Stymulanty - czym są i jak działają?

Dbasz o prawidłową aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę oraz wystarczającą ilość snu, ale wciąż odczuwasz spadki energii? Brak wigoru i motywacji uwarunkowany jest wieloma różnorodnymi czynnikami, często niezależnymi od Ciebie. Jakie jest rozwiązanie? Stymulanty pobudzają układ nerwowy użytkownika i zwiększają wydajność na wielu płaszczyznach działania. Sprawdź wszystkie korzyści!

Stymulanty- substancje pobudzające

Mechanizm działania stymulantów bazuje na pobudzaniu układu nerwowego, co powoduje zwiększenie poziomu energii i dobrego samopoczucia, a także redukcję odczuwalnego zmęczenia. Suplementacja zapewnia intensyfikację produktywności w sektorze sportu, kariery zawodowej oraz rozwoju osobistego. Co więcej, stymulanty wykazują również tendencję do spalania tkanki tłuszczowej. 

Grupa odbiorców jest bardzo szeroka, a wszystko podlega indywidualnym potrzebom. Należy jednak pamiętać, że każda suplementacja wymaga przestrzegania zalecanych dawek oraz wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Rodzaje stymulantów

Istnieje kilka rodzajów substancji psychoaktywnych, które charakteryzują się odmiennymi metodami pracy. Oto miniprzewodnik po stymulantach.

Kofeina

Najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny środek, który wspiera koncentrację oraz uwagę. Cała zmiana odbywa się poprzez aktywację ośrodkowego układu nerwowego. Wykorzystywana również do celów treningowych, gdyż doskonale wpływa na prawidłową pracę układu krążenia i serca. Kofeina usprawnia też proces eksploatacji kwasów tłuszczowych.

Fenyloalanina

Substancja chemiczna, która należy do kategorii aminokwasów egzogennych, a te są niezbędnym składnikiem budulcowym większości białek. Regularne dawkowanie hartuje układ nerwowy i endokrynologiczny, dzięki czemu jest skutecznym uzupełnieniem dla osób pracujących fizycznie oraz mentalnie. Dodatkowym atutem jest redukcja niekorzystnego stanu potreningowego.

Tyrozyna

Kolejny stymulant z kategorii aminokwasów egzogennych, który wskazuje bardzo dużą efektywność, zwłaszcza dla efektów modelujących sylwetkę (blokowanie apetytu). Tyrozyna powiązana jest z syntezą dopaminy oraz noradrenaliny, które gwarantują uczucie witalności, przyjemności, a także motywacji.

Synefryna

Jest termogenikiem, czyli związkiem, który inicjuje i potęguje proces spalania tkanki tłuszczowej. Środek ten przyczynia się także do rozkładu tłuszczów, podnosi ciśnienie, a nawet hamuje uciążliwe napady astmy. Synefryna zastąpiła efedrynę i powstaje z owoców gorzkich pomarańczy.