Jak wybrać gogle narciarskie, aby służyły nam przez lata?

Jak wybrać gogle narciarskie, aby służyły nam przez lata?
Klasyczny zjazd, snowboard, a może inny rodzaj śnieżnego szaleństwa? Niezależnie, jaki zimowy sport lubisz najbardziej, powinieneś pomyśleć o sprzęcie, który będzie Ci na co dzień towarzyszył. Ważnym elementem narciarskiego ekwipunku są gogle. Zatem, jak wybrać idealne gogle narciarskie?
 

Kształt gogli narciarskich

Wybór gogli narciarskich zaczyna się zwykle od ich kształtu. Mówimy tutaj nie tylko o kształcie samej szyby, ale także o ramkach, oprawkach i innych udogodnieniach, jakie proponują nam producenci.

Najbardziej popularny podział wyróżnia dwa typy gogli narciarskich:

  • gogle sferyczne;
  • gogle cylindryczne.

Sferyczne gogle narciarskie

Gogle sferyczne pozwalają na uzyskanie szerszego kąta widzenia. Ich szyby są zaokrąglone, bez załamań i podwójnego widzenia, które znamy z klasycznych okularów. Najczęściej dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, co poprawia także wizualny odbiór gogli, ale nie wpływa na sposób ich użytkowania. Tego typu gogle dają także możliwość wymiany szkieł, np. ze względu na pogodę, a więc przede wszystkim natężenie światła. Ten aspekt może być szczególnie istotny dla osób, którym narciarstwo towarzyszy częściej niż okazyjnie. Przykładem takiego sprzętu są gogle narciarskie HEAD, które poza szerokim wyborem kolorystycznym cechują się także wygodą i komfortem użytkowania. Znajdziesz je na stronie: https://skiracecenter.pl/906-google-head.

Wybór sferycznych gogli narciarskich nie jest pozbawiony wad. Wypukła szyba jest bardziej narażona na uszkodzenia i zarysowania, co może wymagać częstszych regeneracji lub wymiany sprzętu.

Cylindryczne gogle narciarskie

Gogle cylindryczne mają wbudowaną płaską szybę. Zwykle wiąże się to z nieco szerszymi ramkami, które muszą stabilnie utrzymać szkło gogli. Tego typu gogle trudniej uszkodzić - właśnie jest to możliwe jedynie w jednej płaszczyźnie. Im szersze są same ramki gogli cylindrycznych, tym trudniej o jakiekolwiek uszkodzenia czy zarysowania. To duży atut dla osób, które nie chcą co rusz inwestować w nowy sprzęt lub dopiero uczą się zjazdów narciarskich.

Warto zwrócić uwagę także na ramkę gogli narciarskich. Te bezramkowe (jak np. gogle narciarskie HEAD), wyglądają bardzo efektownie, natomiast te z masywnymi ramkami z pewnością trudniej będzie uszczerbić i zarysować.

Rozmiar gogli narciarskich

Gogle narciarskie mają swój rozmiar i z pewnością należy je dobrze dopasować do kształtu twarzy. Gogle muszą ściśle przylegać do owalu twarzy, aby mogły spełniać swoje funkcje. Dla najmłodszych przeznaczone są zwykle gogle kids - njabardziej podstawowe i bardzo bezpieczne, także ze względu na fakt, że niezależnie od poziomu uszkodzeń, będą musiały zostać wymienione w ciągu kilku lat.

Starsze dzieci zwykle sięgają już po rozmiar junior, który daje szansę użytkowania gogli przez naprawdę długi czas. W tego typu goglach pojawia się także więcej nowinek technologicznych (ochrona przed deszczem czy zaawansowane filtry UV), szerszy jest także wybór kolorystyczny, a także ich dopasowanie i komfort noszenia.

Dla dorosłych producenci proponują rozmiary S, M i/lub L. Te pierwsze sprawdzą się w przypadku drobnych pań, pozostałe są dosyć uniwersalne. Dobrej jakości gogle, jak np. gogle narciarskie HEAD znajdziemy w różnych rozmiarach, które łatwo dopasować do swoich potrzeb. To powoduje, że mogą nam one służyć przez długie lata, a i tak pozostaną oryginalne i nowatorskie w odbiorze. Sklep narciarski skiracecenter.pl zaprasza po szeroki wybór gogli narciarskich HEAD oraz każdego innego typu.