Pędnik - czym jest i dlaczego jest ważny dla windsurfera?

Pędnik - czym jest i dlaczego jest ważny dla windsurfera?
Pędnik to drugi, obok deski, niezbędny element do uprawiania windsurfingu. Wykorzystuje siłę nośną wytwarzaną przez wiatr do nadania prędkości. Pędnik składa się z żagla, masztu, stopy masztu oraz bomu. Wszystkie elementy połączone są ze sobą zatrzaskami i przeznaczonymi do tego celu linami.

Znaczenie i dobór żagla

Pędnik dla ułatwienia często nazywa się żaglem. W istocie nie chodzi wtedy o całą konstrukcję, a jedynie o materiał rozpięty między masztem a bomem. Żagle występują w różnych rozmiarach. Te najmniejsze pędniki, wykorzystywane przez dzieci podczas nauki, mają powierzchnię zaledwie 1m2. Z kolei największe, żagle typu Race, używane podczas zawodów osiągają nawet 12,5m2. Jednak rozmiary, których korzysta się najczęściej, mieszczą się w przedziale 3m2- 7m2. Dobiera się je do stopnia zaawansowania użytkownika i siły wiatru w danym dniu. Z reguły im silniejszy wiatr, tym z mniejszego żagla się korzysta. Nawet doświadczony windsurfer mógłby mieć problem, aby w bardzo wietrzny dzień utrzymać żagiel o dużej powierzchni. Z kolei niedoświadczony, mógłby nawet nie poradzić sobie z wyciąganiem go z wody. Na wysokości wzroku użytkownika materiał zawsze będzie przezroczysty, żeby umożliwić dobrą widoczność. W rekreacyjnych modelach znajduje się też najczęściej 3-4 listwy, wyginające się pod wpływem wiatru i zmieniające profil żagla.

Rodzaje masztów

Drugim elementem pędnika jest maszt. Wykonany najczęściej z elastycznego włókna węglowego. Maszty produkowane są w uniwersalnych rozmiarach, więc by pasowały do dowolnej wielkości żagli, używa się specjalnych przedłużek. Oprócz tego występują dwie średnice - standardowa - większa i zredukowana - mniejsza. Najczęściej maszty można rozłożyć na części dla ułatwienia transportu. Na samym dole masztu znajduje się jego stopa, która umożliwia przymocowanie całego pędnika do deski. Warto uważać, żeby do stopy nie dostał się piasek - wtedy mechanizm przestaje działać jak należy i wyjątkowo ciężko jest odpiąć maszt od deski.

Bom - "kierownica" windsurfera

Prostopadle do masztu przymocowany jest bom. Między jego końcówką a masztem naciąga się żagiel. Bom umożliwia utrzymanie pędnika i kierowanie ruchem deski. Jego wysokość można dostosować do wzrostu użytkownika za pomocą wygodnego zatrzasku. Przymocowana jest także do niego specjalna pętla z liny służąca do zaczepienia trapezu.

Rodzaje pędników

  • Freeride - uniwersalna konstrukcja służąca do pływania na niepofalowanej wodzie. Dzięki szerszej dolnej części, zapewnia większy ciąg
  • Freemove - dostosowany do umiarkowanych i silnych warunków wietrznych oraz pływania po falach
  • Freestyle - wyjątkowo lekkie i zwrotne, przez co nadają się do trików. Najczęściej w rozmiarach od 5m2 do 7m2
  • Freerace i Race - budowa przystosowana do osiągania dużych prędkości
  • Wave - specjalna konstrukcja żagla przystosowana do pływania po falach

Dlaczego więc pędnik jest tak ważny?

Bo bez niego nie popłyniemy! Jeżeli nie interesuje nas paddleboarding ani nie mamy przypadkiem na pokładzie spalinowego silniczka, bez porządnego żagla się nie obejdzie. Windsurfing, jak sama nazwa wskazuje, polega na wykorzystaniu wiatru i jego siły, a do tego potrzeba narzędzia. Warto zainwestować w dobry pędnik, którego elementy będą ze sobą harmonijnie współpracować. Taki zakup na pewno będzie służył latami, a ponadto oszczędzi nam frustracji i zbędnych kąpieli. W razie problemów z doborem odpowiednich części możemy skorzystać z wielu poradników na blogach i w serwisie YouTube. W celu rozwiania dalszych wątpliwości, warto porozmawiać z profesjonalnym instruktorem windsurfingu. Wieloletni pasjonaci chętnie podzielą się swoją teoretyczną jak i praktyczną wiedzą!