Kaski wspinaczkowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Kaski wspinaczkowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Obecnie wspinaczka skałkowa staje się coraz bardziej popularnym sportem. Z pewnością ma na to wpływ fakt, że zmęczeni coraz to dłuższym przebywaniem w biurze poszukujemy ciekawych form ruchu na świeżym powietrzu. W miastach powstaje też coraz więcej sztucznych skałek wspinaczkowych, które są doskonałą rozrywką podczas zimowej pory, a także stanowią przygotowanie do sezonu letniego, kiedy to wspinaczkę uprawiamy w terenie. Jednym z podstawowych elementów, ważnych dla bezpieczeństwa wspinacza, jest dobrze dobrany kask. Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu, aby służył nam przez lata?

Indywidualne dopasowanie

Każdy z nas ma inne proporcje ciała. Podczas wspinaczki nasza głowa narażona jest na duże niebezpieczeństwo od uderzenia przez spadające odłamki skalne. Nawet niewielkie cząstki mogą spowodować krzywdę. Musimy się przed tym zabezpieczyć, kupując odpowiedni kask. Ważne, aby był on dobrze dopasowany do naszej głowy, odpowiednio głęboki tak, by zakrywał czoło, skronie oraz potylicę. Głębokość ta nie może nam jednak ograniczać widoczności. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na oznaczenia. Kaski typowo wspinaczkowe posiadają numerację EN 12492 lub UIAA.

Wielkość i waga

Kupując kask, musimy zastanowić się nad tym, w jakich warunkach chcemy wspinać się w przyszłości. Jeśli zamierzamy jeździć na skałki tylko podczas dobrej pogody i traktujemy to jako weekendową rozrywkę, to możemy zakupić kask z grubą czaszą, który dobrze ochroni nas przed uderzenie odłamków skalnych. Jeżeli jednak traktujemy wspinaczkę jako całoroczne hobby i bierzemy pod uwagę wyjazdy również w chłodne dni, warto sprawdzić, czy jesteśmy w stanie schować kask w kapturze, czy też nałożyć pod niego chustę. Takie kaski są cieńsze i mocniej wyprofilowane, ponieważ komponują się z odzieżą całoroczną. Jednocześnie kaski wspinaczkowe powinny być lekkie tak by nie obciążać wspinacza.

Wentylacja i kolor

Wybierając kask, musimy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej temperatury podczas wspinaczki . Niejednokrotnie przyjdzie nam bowiem wspinać się w różnych warunkach. Począwszy od chłodnego wiatru, po palące słońce. Wybierając kask, zwróćmy uwagę na umieszczenie otworów wentylacyjnych. Powinny znajdować się one tam, gdzie istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo uderzenia kamieniem. Jednocześnie, niektórzy producenci montują w kaskach dodatkowe osłonki, które umożliwiają zasłanianie i odsłanianie wywietrzników. Kolor kasku również ma znaczenie! Jasne kolory umożliwiają lepsze odbijanie promieni słonecznych, dzięki czemu wspinacz jest lepiej widoczny na skale.

System regulacji

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając kaski wspinaczkowe, jest system regulacji. Powinien on być prosty w obsłudze, działać sprawnie i umożliwić nam szybkie zdjęcie oraz nałożenie kasku. Zawsze zwracajmy uwagę na detale tj.: możliwość usunięcia gąbek zmiękczających, uchwyty na czołówkę itp. Może bowiem okazać się, że pozornie łatwe warunki wspinaczkowe, chociażby ze względu na załamanie pogody, mogą przerodzić się w trasę trudną, którą łatwiej pokonać z pomocą dobrze dobranego sprzętu.


http://alpintech.pl/