Co wybrać: narty czy snowboard?

Co wybrać: narty czy snowboard?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niebawem sezon zimowy, a Ty myślisz o rozpoczęciu przygody ze śnieżnym szaleństwem? Aktywny wypoczynek wcale nie musi być domeną letnich wakacji. Równie dobrze możesz się świetnie bawić zimą, a przy okazji zadbać o kondycję korzystając z uroków rozmaitych sportów zimowych.

Wyjazd na snowboard czy narty to wspaniały pomysł na udany urlop. Jednak jako początkująca osoba możesz stanąć przed dylematem, którą dyscyplinę wybrać. Jedna deska czy dwie? Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku możesz spalić dodatkowe kilogramy, poprawić metabolizm i kondycję czy rozbudować mięśnie nóg. A do tego świetnie się bawić!

Jazda na nartach i snowboardzie: główne różnice

Czym różni się jazda na nartach od jazdy na snowboardzie? Przede wszystkim zakresem swobody nóg i pozycją ciała podczas zjazdu. Na snowboardzie Twoje nogi są unieruchomione, a o wszystkim decyduje balans ciałem. Dla początkujących amatorów snowboardu może to być trudne i nienaturalne, jednak to tylko pozory.

Jazda na nartach wydaje się łatwiejsza niż snowboard. Zaskakujące może być to, że w rzeczywistości jest na odwrót.

Jeżeli wcześniej jeździłeś na deskorolce lub spróbowałeś swoich sił na desce surfingowej, to zebrane doświadczenie przyda Ci się w trakcie nauki jazdy na snowboardzie. Podobnie z miłośnikami siłowni: mocne, wyrobione mięśnie brzucha, tułowia czy pleców znacznie pomagają zachować równowagę.

Narciarstwo jest sportem bardziej elitarnym i starszym niż snowboard. Jako aktywność sportowa i rekreacyjna narciarstwo zaczęło robić karierę dopiero od XIX wieku. Przeważnie kojarzy się z wyjazdem całą rodziną w góry.

Natomiast snowboard – sport powstały w drugiej połowie XX wieku - to domena przede wszystkim dynamicznych i młodych osób. Zapewnia więcej emocji, cechuje go widowiskowość i ciekawsze wrażenia. Stanowi doskonałe połączenie z mini kamerą sportową Viz Xtreme, dzięki której możesz nagrać swoje wyczyny, a później pokazać je znajomym.

Korzyści zdrowotne wynikające z nart i snowboardu

Jazda zarówno na nartach, jak i na snowboardzie, zdecydowanie wpływa pozytywnie na zdrowie i kondycję. Wzmocnieniu ulegają zwłaszcza mięśnie nóg, ale nie tylko. Obu sportom zimowym będziesz ponadto zawdzięczać poprawę koordynacji ruchowej i wytrzymałości. Co więcej, skutecznie pomagają zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, a w połączeniu z orzeźwiającym, górskim powietrzem to doskonały sposób na lepsze samopoczucie.

Z drugiej strony, snowboard i narciarstwo to sporty, które obciążają stawy: nadgarstkowe w przypadku jazdy na nartach, a kolanowe przy jeździe na snowboardzie. Dlatego obie dyscypliny należy uprawiać rozważnie, a za każdym razem poświęcić odpowiednią ilość czasu na rozgrzewkę, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemnych kontuzji.

Jedna czy dwie deski?

Podsumujmy więc zalety i wady obu zimowych dyscyplin. Snowboard to przede wszystkim swoboda w doborze stylu jazdy, zdecydowanie więcej spontaniczności i zabawy oraz stosunkowo łatwe przejście z poziomu średniozaawansowanego do zaawansowanego. Do wad należy zaliczyć trudniejsze początki niż w przypadku nart, większa kontuzjogenność i niełatwe poruszanie się po płaskim terenie.

Jeżeli chodzi o narty, do zalet zaliczyć trzeba stosunkowo łatwą naukę, mniejszą kontuzjogenność i łatwe poruszanie się po płaskim terenie. A wady? Chociażby mniej możliwości rozwoju niż przy jeździe na snowboardzie czy trudne przeskoczenie z poziomu średniozaawansowanego do zaawansowanego.