Aktywny latem i zimą: ten sprzęt sportowy pozwoli Ci utrzymać formę

Aktywny latem i zimą: ten sprzęt sportowy pozwoli Ci utrzymać formę

Gdy na zewnątrz jest ciepło i słonecznie, aż chce się podnieść z kanapy i poćwiczyć – koniecznie poza domem. Jak? Na przykład wybierając się na przejażdżkę na rolkach. Jedna godzina jazdy pozwoli spalić nawet ok. 500 kcal i zapewni organizmowi porcję zdrowego wysiłku, dzięki któremu utrzymanie idealnej kondycji będzie proste.

Co jednak zrobić, gdy lato się skończy? Wówczas możesz zamienić rolki na łyżwy. Ułatwisz sobie to zadanie, wyposażając się w łyżworolki. Męskie czy damskie – sprawdź, jak działają.

Łyżworolki to sprzęt sportowy, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Nie ma się czemu dziwić – to akcesorium stosunkowo tanie i uniwersalne, po które można sięgnąć bez względu na to, jaka pogoda panuje na zewnątrz. Latem łyżworolki męskie będą działały jak rolki – idealne do jazdy rekreacyjnej i nie tylko. Zimą zaś wystarczy zmienić kółka na płozy i… przenieść się na lodowisko.

Łyżworolki męskie: czy to na pewno dobry zakup?

Mimo że określeń „rolki” oraz „łyżworolki” używa się często wymiennie, oba typy sprzętu sportowego różnią się od siebie. Czym?

  • Łyżworolki, zgodnie z nazwą, są wielofunkcyjne. Kółka i płozy można stosować wymiennie – dostosowując przeznaczenie sprzętu do aktualnych potrzeb. Z uwagi na to, że na szynie można zamontować różne akcesoria, łyżworolki najczęściej są sprzętem dość uniwersalnym – odpowiednim przede wszystkim do rekreacyjnej jazdy.

  • Rolki pełnią najczęściej tylko jedną funkcję. Warto przy tym pamiętać, że w dobrych sklepach sportowych, np. na Asport.pl, można znaleźć łyżworolki męskie o różnych przeznaczeniach – np. rolki fitness (rekreacyjne), agresywne (do wykonywania tricków w skate parku), slalomowe (freestyle – dostosowane do wykonywania tricków podczas jazdy slalomem) czy też szybkościowe – z charakterystycznymi, dużymi kółkami.

Które zatem wybrać dla siebie? Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji.

  • Jeździsz okazjonalnie i nie lubisz „szaleć” na rolkach, a zimą masz ochotę pozostać aktywnym? Wówczas najlepszą opcją będą łyżworolki. Są dostosowane również do potrzeb początkujących rolkarzy – zapewniając odpowiednie parametry do spokojnej jazdy.

Jesteś zaawansowanym rolkarzem i chcesz spróbować jazdy na „wyższym poziomie wtajemniczenia”? Potrzebujesz więc bardziej wyspecjalizowanego sprzętu, który pozwoli Ci realizować hobby komfortowo i bezpiecznie zarazem.

Kupujesz łyżworolki? Upewnij się, że sprawdziłeś…

Uznajesz, że to właśnie łyżworolki będą najlepszym sprzętem dla Ciebie? Jeżeli tak, koniecznie zwróć uwagę na ich parametry techniczne – upewnij się, że wybierasz model, który pozwoli Ci jeździć bez zbyt częstych wywrotek i stabilnie.

  • Najważniejsze jest dobranie właściwego rozmiaru – but nie może być zbyt luźny ani ciasny. Dlatego, zamiast sugerować się rozmiarem (odnosząc go do wymiarów butów, które nosisz na co dzień), dokładnie zmierz stopę, a do uzyskanego wyniku dodaj 0,5-1 cm (stopy mogą nabrzmieć w trakcie jazdy), a później sprawdź tabelę wymiarów.

  • Zwróć uwagę na jakość łożysk – im wyższa, tym bardziej komfortowa będzie jazda i tym wyższe prędkości rozwiniesz.

  • Przyjrzyj się kółkom – są wymienne, więc możesz stopniować poziom trudności. Na początek najlepsze do jazdy będą kółka miękkie, z czasem możesz postawić na nieco twardsze modele lub ułożyć je w „banana” – aby dostosować łyżworolki do jazdy po slalomie.

Równie istotna jest marka sprzętu – wybierz tę znaną i cenioną, aby mieć pewność, że sprzęt nie zawiedzie Cię minimum przez kilka sezonów.