Polo - od czasów Persów do dziś

Polo - od czasów Persów do dziś

“Królewska gra” i “sport królów” - tak bardzo często określa się grę w polo. Skąd wzięły się te nazwy? Po pierwsze, nie da się ukryć, że rodziny królewskie na całym świecie wyjątkowo upodobały sobie polo. Wśród zawodników i zwycięzców turniejów jest wielu członków brytyjskiej dynastii Windsorów. Znani jak między innymi Sylvester Stallone, Sienna Miller, Marek Dochnal czy Paweł Olbrych również odkryli w polo swoją pasję. Nie bez znaczenia jest również ranga gry w polu, która w wielu krajach jest uznawana za najbardziej szlachetną dyscyplinę sportową. Jednak pierwsze wzmianki o meczach rozgrywanych na koniach wcale nie dotyczą angielskich królów, lecz… perskich żołnierzy. To właśnie na obecnych terenach Iranu narodził się sport, który dziś wzbudza w wielu państwach więcej emocji niż największe mecze piłki nożnej.

Mecz polo jako rozgrzewka przed walką

Korzenie tego sportu sięgają 6 w p.n.e. Wówczas polo nie stanowiło rozrywki, lecz element treningu jednostek kawalerii, które wchodziły w skład perskiej gwardii królewskiej lub innych elitarnych oddziałów. W jednej drużynie było nawet stu żołnierzy, dlatego pierwsze rozgrywki polo przypominały raczej symulacje bitew niż mecze. Od armii trafiły one do książąt i królów. Dzieci monarchów uczyły się gry od najmłodszych lat. Z Persji, polo przywędrowało do innych rejonów w Azji, w tym do Tybetu, Chin, Japonii oraz do Cesarstwa Rzymskiego. Pierwotna nazwa tej dyscypliny to “chogan”. Określenie “polo” prawdopodobnie narodziło się w Tybecie, gdzie oznaczało korzenie wierzby, z których wytwarzano pierwsze kijki do gry. Przez kilkaset lat gra w polo była traktowana przez rycerzy i monarchów jako element treningu wojennego. Co ciekawe, w rozgrywkach brali udział nie tylko mężczyźni, ale także kobiety z dworu królewskiego.

Od Persji do brytyjskiego dworu

W XIXw. gra w polo dotarła do Indii, gdzie zyskała ogromną popularność. Gdy Indie znalazły się pod panowaniem Wielkiej Brytanii, Brytyjczycy szybko zafascynowali się niezwykłą dyscypliną sportową, rozgrywaną na koniach. Z kolonii brytyjskich królewski sport przywędrował na wyspy, gdzie niemal natychmiast powstały pierwsze kluby polo. Oficjalne zasady gry w Wielkiej Brytanii ustalono w 1874 roku, a już rok później zorganizowano pierwsze mistrzostwa, na których pojawiło się około 10 tysięcy kibiców. Mniej więcej w tym samym czasie polo dotarło do Argentyny, którą dziś nazywa się mekką tej dyscypliny. Od początku historii polo, gra cieszyła się dużym uznaniem arystokratów. Także dzisiaj, niemal każdy mężczyzna w brytyjskiej rodzinie królewskiej gra w polo - amatorsko lub zawodowo. W prestiżowych turniejach polo występują także książę Harry i książę William. Jednak popularność polo w Europie dalece przekracza granice Wysp Brytyjskich. Również w Polsce ta dyscyplina radzi sobie coraz lepiej. Możemy pochwalić się utytułowanymi zawodnikami, takimi jak Marek Dochnal, przedsiębiorca i mistrz świata w polo na śniegu z 2004 roku. Obecnie w naszym kraju mamy już 6 klubów polo, a wszystko wskazuje na to, że będzie ich coraz więcej.

Polo - zasady gry

Reguły meczów zmieniały się w ciągu stuleci. Z ustalonych formalnie XIX-wiecznych zasad gry, zachowano jedynie kilka. Niezmiennie celem zawodników jest wbicie piłki do bramki drużyny przeciwnej. Zawodnicy poruszają się na koniach, a do gry używają tzw. malletów, czyli kijów o nieregularnej długości, dostosowanej do wzrostu konia i jeźdźca. W grze biorą udział dwie drużyny - każda licząca po 4 osoby. Gdy jedna z drużyn zdobędzie gola, następuje zamiana pól. Każdy mecz składa się z minimum czterech, a maksymalnie ośmiu części trwających po 7,5 minuty. Są to tzw. czakery (ang. chukker). Po zakończonej części, zawodnicy mają 3 minuty przerwy na zmianę konia. Zazwyczaj, każdy z zawodników ma do dyspozycji cztery konie podczas jednego meczu. Klasyczne boisko do polo ma wymiary 275 na 183 m i jest pokryte trawą. Zasady gry są nieco inne w przypadku “arena polo”, czyli meczów rozgrywanych na syntetycznej nawierzchni i na boiskach o wymiarach 30-50 m szerokości i 60-100 m długości. Wówczas w jednej drużynie jest 3 zawodników, a mecze są bardziej dynamiczne.

Zasady gry w polo są dość proste, a same mecze niezwykle widowiskowe, dlatego popularność tego sportu stale rośnie. Organizowane są nowe turnieje, pojawiają się sponsorzy i coraz więcej Polaków odkrywa piękno i szlachetność królewskiej gry.