Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem z pewnością zastanawiałeś się nad zmianą diety, godziną treningów, odpowiednią trasą oraz innymi ważnymi szczegółami. Ale czy zastanawiałeś się nad tym jakie buty będą dla Ciebie odpowiednie?

Buty to najważniejszy element stroju biegacza. Osoby początkujące często nie przywiązują do tego wagi, co może spowodować nie tylko bóle i przemęczenie stóp, ale i poważniejsze urazy. Jeżeli już czytasz ten artykuł, jesteś na dobrej drodze.

Buty do biegania powinny być bardzo dobrze dopasowane, dlatego musimy znać nie tylko rozmiar naszej stopy, ale typ stopy. Czym jest "typ stopy" i jak go rozpoznać? Każda stopa różni się od siebie budową. Można rozróżnić trzy zasadnicze typy budowy stopy – neutralny, pronujący i supinujący.

źródło: www.natural-born-runners.pl

Aby dowiedzieć się jaki jest nasz typ stopy, możemy wykonać szybkiego pomiaru w warunkach domowych. Wystarczy zamoczyć stopę w farbie i odbić ją na kartce. Uzyskane odbicie porównujemy z powyższym rysunkiem.

Stopa neutralna to taka, która równomiernie rozprowadza ciężar ciała podczas biegu. Osoby ze stopą neutralną powinny używać butów z amortyzacją, ale bez stabilizatora. Są to buty oznaczane przez producentów jako "cushion".

Kolejny rodzaj stopy to stopa pronująca, można ją rozpoznać po płaskostopiu. Podczas biegania ciężar naszego ciała jest przenoszony głównie na wewnętrzną krawędź stopy. Osoby z takim typem stopy powinny wybrać buty z specjalnymi wzmocnieniami, które poprawią stopę podczas biegu. Osoby z lekką pronacją mogą wybrać modele oznaczone jako "control", "stability" lub "structured". Dla biegaczy z silną pronacją polecamy buty "motion control".

Stopa supinująca przenosi ciężar naszego ciała na zewnętrzną krawędź stopy. Jeszcze kilka lat temu osoby z supinacją nie mogły znaleźć dla siebie obuwia, jednak już teraz w sklepach powinny się pojawić specjalne buty dla supinatorów.

Jeżeli już wiesz jaki masz rodzaj stopy zastanów się gdzie chcesz biegać. Jeżeli w planach masz brukowaną trasę w parku, czy też bieganie mało uczęszczanymi drogami możesz wybrać obuwie z większą amortyzacją. Biegając np. po lesie, czy też łące gdzie podłoże jest miękkie, można wybrać buty z mniejszą amortyzacją.

źródło: www.adidas.bieganie.pl

Coraz więcej firm produkuje buty dostosowane zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Dzięki dopasowanej budowie, oraz wygodnej wkładce wewnętrznej buty damskie bardzo fajnie dopasują się do wąskiej damskiej stopy, z wyższym podbiciem. Tak samo męskie modele będą troszkę szersze, by spełnić wymagania większości mężczyzn.

Pamiętaj, jeżeli kupujesz buty do biegania powinieneś to zrobić po południu, lub wieczorem. Jeżeli kupujesz buty przez internet dotyczy Cię ta sama zasada – pomiaru dokonuj po całym dniu chodzenia, kiedy stopy są opuchnięte. Pamiętaj również o tym, że Twoje stopy różnią się wielkością dlatego zawsze kupuj buty dopasowane do większej stopy. But musi być troszkę większy, na tyle by duży palec mógł mieć trochę swobody ruchu. Nie przesadzajmy jednak z rozmiarem, zbyt luźny but może być powodem skręcenia, lub też urazu stopy.

Wydrukuj ten artykuł zaznacz potrzebne informacje i zabierz go z sobą do sklepu. W ten sposób na pewno niczego nie zapomnisz.

Inne porady
Bieganie - podstawowe błędy Bieganie - podstawowe błędy Mimo, iż bieganie wydaje się czymś niesłychanie prostym, nawet w tej dyscyplinie sportu powinniśmy być ostrożni. Kilka drobnych błędów może sprawić, że zamiast...
Rozgrzewka przed bieganiem Rozgrzewka przed bieganiem Aby bieganie sprawiało nam jak najwięcej przyjemności powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować. Ten krótki artykuł zawiera propozycję ćwiczeń przed biegiem,...
Jak wybrać odpowiedni strój do biegania? Jak wybrać odpowiedni strój do biegania? Wybór odpowiedniego stroju do biegania jest kluczową kwestią jeśli chodzi o komfort naszego treningu. Każdy element ubioru musi więc charakteryzować się odpowiednimi...
Test Coopera Test Coopera Doskonały sposób, by sprawdzić możliwości swojego organizmu. Prosty test pomoże Ci określić stan swojej kondycji. Chcesz dowiedzieć się więcej - przeczytaj artykuł....
Bieganie na czczo Bieganie na czczo Biegać czy nie biegać na czczo? Oto jest pytanie? Chcesz spalić kilka zbędnych kilogramów? Przeczytaj ten artykuł!
Sklep sportowy Asport.pl

Sportowy humor

zobacz więcej
W pubie siedzą: Schmitt, Jussilainen i Małysz.
Martin mówi: - Wiecie co, miałem kiedyś taki przypadek. Poszedłem do kina na ,,101 dalmatyńczyków'', a na drugi dzień skoczyłem na średniej skoczni 101 metrów
i wygrałem.
Na to Jussilainen:
- A ja kiedyś czytałem książkę ,,150 sposobów na stres''. Na drugi dzień skoczyłem 150 metrów na dużej skoczni i też wygrałem!
W tym momencie Małysz zrywa się jak oparzony, biegnie do wyjścia
i krzyczy:
- Trzeba odwołać zawody! Jutro skaczemy na ,,mamucie'', a ja wczoraj przeczytałem ,,20 000 mil podmorskiej żeglugi''!