.jpg)

.jpg)
.jpg)
Rozgrzewka to bardzo ważna część każdego treningu. Początkujący biegacze często o tym zapominają, przez co ich treningi kończą się urazami, nadwyrężeniem czy też naciągnięciem mięśni. To z kolei kojarzy się z bólem i przez co treningi są coraz rzadsze, aż w końcu rezygnujemy z nich na dobre.
Rozgrzewka powinna przygotować nasz organizm do zbliżającego się wysiłku. Dodatkowo dzięki rozgrzewce nasz organizm pracuje dużo efektywniej. Serce zaczyna bić szybciej, przez co zwiększa ilość przepompowywanej krwi. Jak sama nazwa wskazuje rozgrzewka powinna nas rozgrzać – chodzi tu przede wszystkim o rozgrzanie mięśni, by podczas treningu mogły z łatwością kurczyć się i rozprężać. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem wygospodaruj sobie kilka minut rozgrzewki przed biegiem.
źródło: www.nikerunningpoland.bieganie.pl
Istnieją dwie możliwości rozgrzewki. Może to być stopniowe zwiększanie prędkości, rozpoczynanie treningu od marszu, następnie przejście w trucht, później w bieg. Częściej wybierana jest jednak rozgrzewka dynamiczna. Oto przykładowa rozgrzewka:
Wykroki pomogą nam w rozgrzaniu ściągną Achillesa oraz mięśnia dwugłowego uda. Taki rodzaj rozgrzewki z pewnością wystarczy na początek.
źródło: www.tygrskowym-okiem.blogspot.com
Z czasem, kiedy już będziemy biegać trochę dłużej i na dłuższe dystanse powinniśmy rozbudować naszą rozgrzewkę. Dodajmy do tego krążenia bioder, skłony, trochę rozciągania, lub nawet krążenia ramion w truchcie, cwał bokiem, czy też inne ćwiczenia w biegu, które z pewnością pamiętamy z lekcji wychowania fizycznego.
Pamiętaj, że rozgrzewka powinna Cię przygotować a nie zmęczyć. Wykonując rozgrzewkę powinniśmy być rozluźnieni i wykonywać je powoli. Z czasem wykonywania ćwiczeń rozkręcajmy tempo. Traktuj ją raczej jako zabawę, ale nie zapominaj o prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń.
Jak więc widzisz rozgrzewka nie jest niczym trudnym i bez problemu możesz sam ułożyć sobie taki rodzaj rozgrzewki przed biegiem jaki Ci odpowiada.