Bieganie z pulsometrem

Coraz częściej możemy zobaczyć sportowców korzystających z pulsometru. Pulsometr, czyli inaczej monitor pracy serca to urządzenie, które dokonuje pomiaru naszego tętna. Czasami możemy spotkać się również ze skrótem HRM od angielskiej nazwy Herat Rate Monitor.

źródło: www.asport.pl

Do czego jest nam potrzebny pulsometr?

Niektórym wydaje się, że pulsometr to tylko gadżet, jednak posiadając ten sprzęt możemy naprawdę rozwinąć nasze treningi biegowe. Pulsometr pomaga nam nauczyć się sygnałów jakie wysyła do nas nasze ciało, dlatego taki przyrząd przyda się każdemu biegaczowi. Zaprzyjaźniając się z pulsometrem możemy trenować dużo intensywniej, a dokładniej rzecz ujmując biegać tak by spełnić założony przez nas plan biegowy.

Oczywiście pulsometr jest doskonałym narzędziem do kontrolowania ewentualnych problemów zdrowotnych związanych ze sportem. Trening z pulsometrem może być również dobrym sposobem motywacji. Urządzenia nie oszukamy, będzie ono nieustannie kontrolować nasz trening, co z pewnością można wykorzystać na naszą korzyść.

Intensywny trening sprawia, że nasz puls się zwiększa. Im szybciej bije serce, tym więcej mięśni jest zaangażowanych w wykonywanie ćwiczenia. Pamiętajmy, że w każdej dyscyplinie sportu będziemy odczytywać inne wskazania pulsometra.

Aby pulsometr dobrze mierzył tętno powinien mieć dobry miernik, czy też inaczej mówiąc nadajnik. Najlepsze rezultaty daje pulsometr z nadajnikiem w postaci pasa opinającego klatkę piersiową.

źródło: uk.askmen.com

Jeżeli chodzi o kobiety to w zależności od indywidualnych parametrów nadajnik powinno się zapinać w niektórych przypadkach nad a w niektórych pod piersią. Spróbujmy, gdzie jest nam wygodniej i w jakim przypadku odczyt będzie ciągły.

U mężczyzn nadajnik powinno się trzymać pod mięśniem piersiowym. Szersze żebra będą zapobiegać zsuwaniu się nadajnika. Czujniki nadajnika powinniśmy lekko zwilżyć przed użyciem, aby poprawić odczyt. Niektórzy mogą stosować do tego specjalny żel do EKG do nabycia w aptece.
Jeżeli założysz pulsometr odczekaj chwilę, włącz pulsometr i już po chwili powinieneś otrzymać pierwszy odczyt. Czyli swoje tętno. Siedź chwilę spokojnie i nagle wstań, tętno powinno zareagować na Twój ruch. Teraz możesz zacząć trucht. Obserwuj swoje tętno. Następnie przyśpiesz i zobacz jakie jest tętno. Postaraj się biec bardzo intensywnie i zaobserwuj szybsze bicie serca. O poranku, zaraz po przebudzeniu możesz dowiedzieć się jakie jest Twoje tętno spoczynkowe. Po chwili jeszcze raz przyspiesz do tempa stosunkowo intensywnego i sprawdzaj tętno.

źródło: www.weightsforsale.org

Tętno maksymalne

Aby rozpocząć swoją przygodę z pulsometrem powinno się obliczyć swoje tętno maksymalne. Jest kilka sposobów jak to zrobić. Najbardziej popularne jest użycie wzoru HRmax = 220 – wiek. Jeżeli wiec mamy 32 lata to równanie będzie wyglądać tak: 220-32=188. Czyli 188 to nasze tętno maksymalne. Drugi sposób, jest trochę bardziej skomplikowany, jednak dużo dokładniejszy. Jest to sprawdzenie naszego organizmu podczas wysiłku. Najpierw rozgrzewka, oraz kilka serii szybkiego biegu na dystansie ok 300-400 metrów. Najwyższe zarejestrowane przez nas tętno to tętno maksymalne.

Jeżeli już wiesz jakie jest Twoje tętno maksymalne możesz zacząć korzystać z pulsometru, a dokładnie rzecz biorąc z różnych stref biegowych.

Strefy biegowe to czas pracy naszego serca mierzony w % naszego tętna maksymalnego, czyli HR ma

 

1 strefa: do 60% HR max – jest to tętno przystosowane do biegu regeneracyjnego, służy do rozgrzewki, czy też schłodzenia organizmu po ciężkim treningu.

2 strefa: 65%-75% HR max – tętno pozwalające na komfortową rozmowę podczas treningu, tak zwane tempo wycieczkowe. Trening w tej strefie pozwala na spokojne spalanie tkanki tłuszczowej.

3 strefa: 75%-80% HR max – tętno przygotowujące do dłuższych dystansów. Pozwala ono na doskonały trening wytrzymałościowy. Biegnąć w tym tempie może już pojawić się lekka zadyszka.

4 strefa: 80%-90% HR max – tętno używane w interwałach.

5 strefa: powyżej 90% HR max doskonali tolerancje organizmu na kwas mlekowy.

W jakiej strefie najlepiej biec, aby schudnąć? Najlepiej biegać w pierwszej albo drugiej strefie. Oczywiście istnieją granice tętna których nie należy przekraczać.

Jak więc widzicie trening z pulsometrem to naprawdę doskonały sposób na poprawę swoich możliwości.

Inne porady
Bieganie - podstawowe błędy Bieganie - podstawowe błędy Mimo, iż bieganie wydaje się czymś niesłychanie prostym, nawet w tej dyscyplinie sportu powinniśmy być ostrożni. Kilka drobnych błędów może sprawić, że zamiast...
Rozgrzewka przed bieganiem Rozgrzewka przed bieganiem Aby bieganie sprawiało nam jak najwięcej przyjemności powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować. Ten krótki artykuł zawiera propozycję ćwiczeń przed biegiem,...
Jak wybrać odpowiedni strój do biegania? Jak wybrać odpowiedni strój do biegania? Wybór odpowiedniego stroju do biegania jest kluczową kwestią jeśli chodzi o komfort naszego treningu. Każdy element ubioru musi więc charakteryzować się odpowiednimi...
Test Coopera Test Coopera Doskonały sposób, by sprawdzić możliwości swojego organizmu. Prosty test pomoże Ci określić stan swojej kondycji. Chcesz dowiedzieć się więcej - przeczytaj artykuł....
Bieganie na czczo Bieganie na czczo Biegać czy nie biegać na czczo? Oto jest pytanie? Chcesz spalić kilka zbędnych kilogramów? Przeczytaj ten artykuł!