Jak wybrać odpowiedni strój do biegania?

To pytanie zadaje sobie każdy początkujący biegacz. Odpowiedź wydaje się banalna: przede wszystkim strój musi być wygodny i komfortowy. W praktyce jednak wygoda i komfort może dla każdego oznaczać zupełnie coś innego.

Dobre buty biegowe, koszulka i spodenki to elementy każdego stroju biegacza. Podstawowa zasada mówi o tym, że ubieramy się tak, jakby temperatura na dworze była o dziesięć stopni wyższa niż naprawdę. Podczas ruchu, nasze ciało się rozgrzewa i jeśli ubierzemy się za grubo, będzie nam po prostu za gorąco i nieprzyjemnie, co z kolei może wpływać na wynik treningu lub zawodów. Ubiór musi być dopasowany do warunków atmosferycznych. W zimie najlepiej ubierać się na cebulkę, a w lecie strój powinien przede wszystkim odprowadzać pot. Jeżeli ubranie nie odprowadza dobrze wilgoci, zatrzymuje się ona w strukturach materiału, powodując u nas uczucie dyskomfortu.

Przy wyborze stroju należy zwrócić uwagę na jego odporność na wodę i wiatr, jak i również przepuszczalność powietrza i odprowadzanie potu. Potoczna „cebulka” świetnie się sprawdza i pozwala na łatwe zdjęcie wierzchniej warstwy w sytuacji nagłej zmiany pogody. Wyjątek stanowi bieganie na bieżni np. na siłowni – wtedy będą obowiązywały zasady ubioru jak na lato.

Najważniejsze elementy stroju biegacza na chłodniejsze dni to kurtka, bluza, koszulka / bielizna termoaktywna, legginsy/spodenki, skarpetki/ podkolanówki. Przypatrzmy się bliżej każdemu z tych elementów.

Kurtka do biegania

Jej zadaniem jest ochrona naszego ciała przed wiatrem lub deszczem oraz zapewnienie nam ciepła. Powinna charakteryzować się dobrą cyrkulacją powietrza, szybko schnąć i być lekka. Może być również wyposażona w dodatkowe otwory pod pachami lub na plecach, co zapewnia jeszcze lepszy przepływ powietrza. Mamy do wyboru całą gamę kurtek od cienkiej wiatrówki po softshell. Z pewnością wybierzemy więc coś dla siebie.

Alternatywą dla kurtki może być kamizelka. W cieplejsze dni chroni ona przed wiatrem i daje większą swobodę ruchu.

Bluza do biegania

Bluza do bieganie może mieć długi lub krótki rękaw. Należy ją zakładać na koszulkę lub najlepiej na bieliznę.

Koszulka

Powinna być ona wykonana z tworzyw naturalnych, które oddychają. Musi również jak najlepiej odprowadzać wilgoć i utrzymywać suchą skórę podczas całego treningu. Najgorszym wyjściem jest tutaj bawełna, która wchłania pot, przez co nasza skóra i reszta stroju staje się ciężka i mokra. Dobra koszulka waży niewiele oraz podsiada bezszwowe wykonanie lub tzw. płaskie szwy, które gwarantują ochronę przed podrażnieniami i komfortowe użytkowanie.

Legginsy

Powinny być odpowiednio dopasowane. Muszą idealnie opinać ciało, a jednocześnie dawać swobodę ruchów. Najlepsze będą te wykonane z miękkiego, elastycznego materiału oraz wyposażone w wentylacyjne panele w miejscach wzmożonego pocenia się. Bardzo praktyczna jest również tylna kieszonka zamykana na suwak. Legginsy mogą być jedno lub dwuwarstwowe. Warstwa wewnętrzna odprowadza wilgoć na zewnątrz, warstwa zewnętrzna pełni natomiast funkcję termoizolacyjną, która chroni przed przenikaniem chłodnego powietrza do wewnątrz oraz naturalną utratą ciepła. Na chłodniejsze dni polecamy legginsy ocieplane, które dodatkowo chronią nas przed zimnem. Legginsy zapewniają też znakomite wsparcie dla mięśni.

Skarpetki

Zwiększający się z roku na rok trend do biegania spowodował, że branża odzieży sportowej stale się rozwija, dążąc do stworzenia idealnego stroju dla biegacza. Zmianą podlega również konstrukcja skarpetek. Muszą one być lekkie, cienkie oraz wykonane z oddychającego materiału. Powinny być wyposażone w ściągacze umieszczone na łydce i śródstopiu, dzięki którym pewnie leżą na stopie i nie przesuwają się podczas biegu. Muszą mieć także bezszwowe palce, które zapobiegają otarciom i podrażnieniom. Standardem jest już technologia Coolmax czy MotionDry, których zadaniem jest szybkie odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Pamiętajmy również o tym, żeby co najmniej jeden z elementów naszego ubioru miał odblaski zapewniające widoczność. Jest to bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Podobno nie ma złej pogody do biegania – jest tylko nieodpowiedni strój!

Inne porady
Bieganie - podstawowe błędy Bieganie - podstawowe błędy Mimo, iż bieganie wydaje się czymś niesłychanie prostym, nawet w tej dyscyplinie sportu powinniśmy być ostrożni. Kilka drobnych błędów może sprawić, że zamiast...
Rozgrzewka przed bieganiem Rozgrzewka przed bieganiem Aby bieganie sprawiało nam jak najwięcej przyjemności powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować. Ten krótki artykuł zawiera propozycję ćwiczeń przed biegiem,...
Test Coopera Test Coopera Doskonały sposób, by sprawdzić możliwości swojego organizmu. Prosty test pomoże Ci określić stan swojej kondycji. Chcesz dowiedzieć się więcej - przeczytaj artykuł....
Bieganie na czczo Bieganie na czczo Biegać czy nie biegać na czczo? Oto jest pytanie? Chcesz spalić kilka zbędnych kilogramów? Przeczytaj ten artykuł!
Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jeżeli próbowałaś już kremów oraz balsamów pomagających pozbyć się "pomarańczowej skórki" i nic nie pomagało - nie załamuj się. Zacznij biegać!