Urazy kolana w sporcie - rodzaje i profilatyka

Urazy kolana są to najczęściej występujące kontuzje sportowe. 60% wszystkich biegaczy przynajmniej raz na rok nabywa jakaś kontuzję, a około jedna trzecia z tych urazów sportowych właśnie dotyczy kolana.

Kontuzje kolana są to również najczęstsze urazy sportowe spotykane u dzieci w wieku szkolnym, gdyż często zdarzają się, chociażby w czasie grania w piłkę nożną. Jednak zbyt mało ogół społeczeństwa wie na temat prostych kroków, które można podjąć, aby pomóc sobie w zapobieganiu takim urazom.

Kolano jest największym stawem w organizmie, składa się z kości, chrząstek, mięśni, ścięgien i więzadeł. Kontuzja kolana może dotyczyć dowolnego z tych elementów. To może być trudne - pełne zrozumienie urazów kolana i niektórych skomplikowanych terminów używanych przez lekarzy w odniesieniu do tego – nie jest to zbyt łatwe dla laika. Np. syndrom pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS). Jest to jeden z najbardziej powszechnych urazów stawu kolanowego. Jest spowodowany brakiem wytrzymałości i elastyczności. Istnieje też szereg innych urazów kolanowych. Po pierwsze, skręcenie kolana oznacza, że zostały rozciągnięte lub podarte więzadła. Może też być to rozdarty mięsień lub ścięgno.

Zapalenie ścięgna ma miejsce, gdy powstanie stan zapalny. Uszkodzenie łąkotki jest to bardzo powszechne - zwłaszcza w sportach, w których maja miejsce nagłe zmiany prędkości. I, oczywiście, czasami mogą być też urazy chrząstki - gdzie mały kawałek kości lub chrząstki powoduje długoterminowy ból kolana.

Urazy kolan są też szczególnie często pojawiające się u nastolatków w wieku 10-15, zwłaszcza jeśli są one w fazie wzrostu. Typowym objawem jest ból tuż poniżej przedniej części rzepki na kości piszczelowej. Pojawia się czasem guz poniżej stawu kolanowego, który jest bolesny w dotyku. Jest to szczególnie częste u chłopców, którzy uprawiają sport z udziałem biegania, kopania i skoków – w ramach których można obciążać mięśnie czworogłowe.

Więzadła kolana również mogą zostać uszkodzone w urazie sportowym, zazwyczaj przy nagłym skręcie lub po skoku. Co ciekawe, kobiety sportowcy są osiem razy bardziej narażone na uszkodzenia więzadła niż mężczyźni. Jednak nikt nie jest wolny od urazów kolan, nawet profesjonalni piłkarze np. Ruud van Nistelrooy i Paul Gascoigne często cierpieli z powodu urazów kolan.

Co zatem możemy zrobić?

W przypadku urazów kolan, zaleca się odpoczynek i stosuje się kompresję. W najgorszych przypadkach, operacja może być konieczna. Urazy kolana są tak bolesne i tak powszechne, że zawsze lepiej jest im zapobiegać niż je leczyć. Podczas uprawiania sportu jest to dobry pomysł, aby nosić ubranie ochronne, takie jak nakolanniki i nagolenniki. Wsparcie szelkami kolanowymi może również pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom i będzie to chronić kolano. Istotne jest również, aby nie zapominać o konieczności rozgrzewki.

Warto też próbować ciężarów, aby wzmocnić mięśnie i korzystać z jogi lub rozciągać się regularnie, aby poprawić elastyczność, ponieważ może to zmniejszyć ryzyko urazów sportowych. I oczywiście, jeśli w danym sporcie są wykonywane zawsze trzeba zginać kolana podczas lądowania.

Zwiększenie świadomości na temat urazów stawu kolanowego i pierwszej pomocy może pomóc zachować sprawność, więc jest to niezbędnym składnikiem w edukacji każdego amatora sportu i sportowca.

 

Inne porady
Bieganie - podstawowe błędy Bieganie - podstawowe błędy Mimo, iż bieganie wydaje się czymś niesłychanie prostym, nawet w tej dyscyplinie sportu powinniśmy być ostrożni. Kilka drobnych błędów może sprawić, że zamiast...
Rozgrzewka przed bieganiem Rozgrzewka przed bieganiem Aby bieganie sprawiało nam jak najwięcej przyjemności powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować. Ten krótki artykuł zawiera propozycję ćwiczeń przed biegiem,...
Jak wybrać odpowiedni strój do biegania? Jak wybrać odpowiedni strój do biegania? Wybór odpowiedniego stroju do biegania jest kluczową kwestią jeśli chodzi o komfort naszego treningu. Każdy element ubioru musi więc charakteryzować się odpowiednimi...
Test Coopera Test Coopera Doskonały sposób, by sprawdzić możliwości swojego organizmu. Prosty test pomoże Ci określić stan swojej kondycji. Chcesz dowiedzieć się więcej - przeczytaj artykuł....
Bieganie na czczo Bieganie na czczo Biegać czy nie biegać na czczo? Oto jest pytanie? Chcesz spalić kilka zbędnych kilogramów? Przeczytaj ten artykuł!