Jak dobrać poprawnie buty sportowe?

Buty dla biegaczy

Na rynku dostępnych jest wiele modeli obuwia przeznaczonych dla biegaczy. Buty o takim przeznaczeniu mają specjalne podeszwy, które dobrze amortyzują. Biegając po twardym asfalcie bez amortyzacji nasze stawy się niszczą, więc aktywność przynosi tym samym więcej szkód, niż pożytku.

Buty do jazdy na rowerze

Na rynku dostępne są również buty sportowe przeznaczone specjalnie dla rowerzystów. Charakteryzują się one dużą trwałością, jednak nie muszą być tak odporne na zużycie jak buty dla biegaczy. Jazdę na rowerze można uprawiać w tradycyjnych obuwiach sportowych lub w specjalnych butach z klipsami, które wpinają się w pedały i uniemożliwiają tym samym zsunięcie się stopy w czasie jazdy.

Buty uniwersalne - czy warto?

Jeśli nasz plan treningowy zakłada wiele różnych form aktywności fizycznej, warto pomyśleć o butach uniwersalnych. Charakteryzują się one dużą trwałością i oddychalnością. Kupując obuwie uniwersalne, warto zdecydować się na taki model, który będzie charakteryzował się dobrą amortyzacją i dużą odpornością na przeciążenia. Takie obuwie sprawdzą się świetnie w czasie treningu siłowego, jazdy na rowerze czy aerobiku.

Obuwie a kształt stopy

Ważnym czynnikiem, który decyduje o wygodzie noszenia konkretnego obuwia jest kształt stopy sportowca. Prawda jest taka, że to ona musi się dostosować do kształtu buta, a nie but do niej, dlatego warto zaznajamiać się z opisami poszczególnych produktów.

Uprawianie sportu w nieodpowiednim obuwiu może powodować różne dolegliwości, z których dyskomfort i otarcia to najlepsze z nich. Skutkami długotrwałego uprawiania sportu w nieodpowiednim obuwiu może być:

- Chondromalacja kolana
- Zapalenie rozcięgna podeszwowego
- Wczesny artretyzm.

Aby uniknąć tego typu dolegliwości, należy dobrze dopasować obuwie do stopy.

Jak rozpoznać swój typ stopy?

Najlepszym sposobem na to jest obserwacja samego siebie. Należy obejrzeć stare, płaskie obuwie i wskazać miejsce, w którym podeszwa jest najbardziej zużyta. Jest to miejsce, w którym stopa oddziałuje najmocniej na ziemię.

Jeśli stopa naciska najmocniej na górną zewnętrzną część podeszwy mówimy o stopie supinującej. Charakteryzuje się ona wysokim sklepieniem i tym, że ciężar przenoszony jest głównie na zewnątrz. Aby zapewnić komfort i odpowiednią amortyzację, konieczne są obuwie typu Neutral lub Crushioned.

Jeśli podeszwy są równomiernie przetarte, najlepszym rozwiązaniem będą obuwie neutral. Nie posiadają one dodatkowych właściwości poza tym, że dobrze amortyzują.

Jeśli stopa naciska najmocniej na wewnętrzną część podeszwy, mówimy o stopie pronującej. Problem ten dotyka przede wszystkim osób cierpiących na płaskostopie i posiadających niskie sklepienie. W zależności od stopnia problemu, stosuje się obuwie high stability i stability (przy średniej pronacji) lub motion control (przy dużej pronacji).

Jak przymierzać buty sportowe?

Przymierzając obuwie sportowe należy pamiętać o tym, by mierzyć je na grube skarpety. Jeśli zależy nam na tym, by buty nas nie obcierały, na etapie przymierzania nie mogą nigdzie uciskać ani powodować uczucia dyskomfortu. Najlepsza pora na zakup obuwia to popołudnie lub wieczór, ponieważ wtedy stopy są nabrzmiałe po całym dniu i przez to nieco większe.

Buty sportowe od początku powinny być wygodne. Jeśli takie nie są, raczej nie licz na to, że się rozchodzą. Po prostu poszukaj innego modelu.

Inne porady
Bieganie - podstawowe błędy Bieganie - podstawowe błędy Mimo, iż bieganie wydaje się czymś niesłychanie prostym, nawet w tej dyscyplinie sportu powinniśmy być ostrożni. Kilka drobnych błędów może sprawić, że zamiast...
Rozgrzewka przed bieganiem Rozgrzewka przed bieganiem Aby bieganie sprawiało nam jak najwięcej przyjemności powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować. Ten krótki artykuł zawiera propozycję ćwiczeń przed biegiem,...
Jak wybrać odpowiedni strój do biegania? Jak wybrać odpowiedni strój do biegania? Wybór odpowiedniego stroju do biegania jest kluczową kwestią jeśli chodzi o komfort naszego treningu. Każdy element ubioru musi więc charakteryzować się odpowiednimi...
Test Coopera Test Coopera Doskonały sposób, by sprawdzić możliwości swojego organizmu. Prosty test pomoże Ci określić stan swojej kondycji. Chcesz dowiedzieć się więcej - przeczytaj artykuł....
Bieganie na czczo Bieganie na czczo Biegać czy nie biegać na czczo? Oto jest pytanie? Chcesz spalić kilka zbędnych kilogramów? Przeczytaj ten artykuł!
Sklep sportowy Asport.pl

Sportowy humor

zobacz więcej
Spotykają się kibic Lecha i Ruchu. Kibic Ruchu pyta, co tam słychać u kibica Lecha. Ten mu odpowiada, że zmarł mu dziadek i nie ma garnituru na pogrzeb. No to kibic Ruchu mówi mu, że mu pożyczy. Pojechali do Chorzowa i ten pożyczył mu ten garnitur. Za dwa tygodnie kibic Ruchu jedzie do Poznania i spotyka kibica Lecha. Pyta czy może mu oddać garnitur. Na to kibic Lecha: przecież mówiłem ci, że zmarł mi dziadek i nie miałem go w czym pochować...