Rozgrzewka przed bieganiem

 

Przed każdym ćwiczeniem należy odpowiednio rozgrzać mięśnie. Bieganie nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Nie wystarczy wyjść z domu i zacząć biegać. Należy uprzednio przygotować nasze mięśnie i stawy do wysiłku. Wszystko po to by uniknąć jakichkolwiek kontuzji, oraz czerpać z biegania jak najwięcej korzyści.

źródło: www.fitness.sport.pl

Jednym z początkowych ćwiczeń mogą być skłony tułowia. Rozstaw stopy na szerokości barków, wyprostuj nogi w kolanach i trzymaj je tak przez cały czas wykonywania ćwiczenia. Rozpocznijmy od skłonu pierwsze do jednej nogi, następnie przechodzimy do drugiej. W obu przypadkach starajmy się wytrzymać w tej pozycji przez chwile, Następnie wyprostujmy się złączmy nogi i starajmy się dotknąć czołem kolan. Ćwiczenie powtórzmy kilka razy.

Skrętoskłony to ćwiczenie, które chyba każdy pamięta ze szkoły. Nauczyciele wychowania fizycznego, nie oszczędzali nam go na rozgrzewce i mieli rację. Prawidłowo wykonane ćwiczenie doskonale rozciąga i rozgrzewa mięśnie. Rozstawmy stopy na szerokość bioder, zginamy się w pasie pod kątem 90 stopni, rozkładamy ręce i zaczynamy  skręcać tułów najpierw w lewą stronę patrząc za ręką, potem  w prawą stronę patrząc za ręką.  – powtarzamy ćwiczenie kilka razy.

Krążenie bioder – nogi na szerokości barków, ręce kładziemy na biodrach, i zaczynamy zataczać krąg biodrami dookoła osi pionowej ciała . Powtórzymy ćwiczenie 15 razy w lewą i 15 razy w prawą stronę.

Wykroki pomogą nam rozgrzać uda oraz ścięgno Achillesa, które jest dość narażone przy bieganiu. Lewą nogą robimy krok w przód i zginamy ją w kolanie. Prawa noga zostaje wyprostowana. Starajmy się ułożyć prawą stopę wzdłuż linii ułożenia całej prawej nogi. Wyprostujmy plecy tak by były one pionowo do podłogi. Teraz naciskając masą ciała starajmy się dociskać lewą stopę 2 razy po kilkanaście sekund. Zmieniamy nogę i powtarzamy analogicznie ćwiczenie. Powtórzenia wykonujemy po 15 razy.

źródło: www.zdrowo-siostro.blogspot.com

Teraz zostały nam już tylko kolanka. Złączone lekko ugięte nogi chwytamy dłońmi i wykonujemy krążenia kolan - kilkanaście powtórzeń w prawą stronę i kilkanaście powtórzeń w lewą stronę.

Jeszcze tylko kilka pajacyków i gotowe.

Może i rozgrzewka zajmie nam 5 lub 10 minut jednak z pewnością nie powinniśmy jej odpuszczać. W ten sposób uchronimy nasze ciało przed niepotrzebną kontuzją.

Pamiętaj aby po skończonym biegu nie zapomnieć o rozciągnięciu mięśni.

 

Inne porady
Bieganie - podstawowe błędy Bieganie - podstawowe błędy Mimo, iż bieganie wydaje się czymś niesłychanie prostym, nawet w tej dyscyplinie sportu powinniśmy być ostrożni. Kilka drobnych błędów może sprawić, że zamiast...
Jak wybrać odpowiedni strój do biegania? Jak wybrać odpowiedni strój do biegania? Wybór odpowiedniego stroju do biegania jest kluczową kwestią jeśli chodzi o komfort naszego treningu. Każdy element ubioru musi więc charakteryzować się odpowiednimi...
Test Coopera Test Coopera Doskonały sposób, by sprawdzić możliwości swojego organizmu. Prosty test pomoże Ci określić stan swojej kondycji. Chcesz dowiedzieć się więcej - przeczytaj artykuł....
Bieganie na czczo Bieganie na czczo Biegać czy nie biegać na czczo? Oto jest pytanie? Chcesz spalić kilka zbędnych kilogramów? Przeczytaj ten artykuł!
Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jeżeli próbowałaś już kremów oraz balsamów pomagających pozbyć się "pomarańczowej skórki" i nic nie pomagało - nie załamuj się. Zacznij biegać!