Bieganie - podstawowe błędy

 

Bardzo dużo osób chce rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, jednak popełnia na początku kilka błędów, które mogą zniechęcić do biegania oraz spowodować kontuzję.

Pamiętaj, że jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem nie masz się z czym śpieszyć. Szybkie tempo nie jest tu wskazane. Nawet jeśli wydaje Ci się, że biegasz za wolno, nie staraj się rozpędzać do granic możliwości, bo z pewnością szybko skończysz swój bieg.

źródło: www.coloribus.com

Aby się nie przeforsować najlepiej jest biegać w tempie konwersacyjnym – oznacza to, że mimo przyspieszonego oddechu jesteś w stanie odbyć krótką rozmowę. Serce nie będzie się przemęczać, a krew będzie pulsować na tyle szybko by dostarczyć tlen do mięśni.  Nie wpadniesz w zadyszkę i łatwiej będziesz robić postępy.

Jeżeli chcesz zacząć trening na początku nie biegaj za często. Codzienne treningi nie są wskazane. 3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Przerwy sprawią, że organizm zacznie się regenerować. Początkowe codzienne treningi mogą wpływać na zbytnie przemęczenie czy też kontuzję.

Mało kto wie, że na początku przygody z bieganiem, nie jest ważny dystans jaki pokonujemy ale czas w jakim biegniemy. Nie ustalaj więc, że będziesz biegł 3 okrążenia wokół boiska – a wybierz raczej formę czasową. Ustaw stoper i skup się na czasie. Mierzenie odległości z pewnością przyda się kiedy już poprawisz swoją kondycję.

Najważniejsze podczas biegania jest nie przerywanie biegu. Jeżeli czujesz że tracisz oddech po prostu zwolnij. Jeżeli dalej nie będziesz mógł spokojnie oddychać, zmień bieg na marsz- w żadnym przypadku nie zatrzymuj się. Jeżeli oddech wróci do normy spokojnie kontynuuj trening. Z czasem bieg z marszem zmieni się w bieg – nawet nie zauważysz kiedy,

Po biegu powinno się obniżać wysiłek stopniowo dlatego przejdź do marszu i idź tak długo aż unormuje ci się oddech. Niespodziewane przerwanie biegu  sprawia, że serce musi pracować znacznie szybciej by wypompować nagromadzoną krew.

Pamiętaj również, o odpowiedniej rozgrzewce, która przygotuje Twoje ciało do wysiłku. Bez tego jakakolwiek próba biegów może skończyć się kontuzją, czy też nadwyrężeniem mięśni.

Nie można zapominać o odpowiednim obuwiu, które również może uchronić nas przed kontuzjami, czy też zbędnymi otarciami.

źródło: www.chestertheatre.org

Te kilka rad z pewnością sprawi, że pokochacie bieganie!

Inne porady
Rozgrzewka przed bieganiem Rozgrzewka przed bieganiem Aby bieganie sprawiało nam jak najwięcej przyjemności powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować. Ten krótki artykuł zawiera propozycję ćwiczeń przed biegiem,...
Jak wybrać odpowiedni strój do biegania? Jak wybrać odpowiedni strój do biegania? Wybór odpowiedniego stroju do biegania jest kluczową kwestią jeśli chodzi o komfort naszego treningu. Każdy element ubioru musi więc charakteryzować się odpowiednimi...
Test Coopera Test Coopera Doskonały sposób, by sprawdzić możliwości swojego organizmu. Prosty test pomoże Ci określić stan swojej kondycji. Chcesz dowiedzieć się więcej - przeczytaj artykuł....
Bieganie na czczo Bieganie na czczo Biegać czy nie biegać na czczo? Oto jest pytanie? Chcesz spalić kilka zbędnych kilogramów? Przeczytaj ten artykuł!
Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jeżeli próbowałaś już kremów oraz balsamów pomagających pozbyć się "pomarańczowej skórki" i nic nie pomagało - nie załamuj się. Zacznij biegać!