Osteopata, leczenie rwy kulszowej.

Z pewnością każdy z nas słyszał kiedyś o rwie kulszowej. Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa promieniujący do pośladka, ból tylnej części uda oraz drętwienie i mrowienie nogi to najczęstsze objawy. Po około dwóch miesiącach symptomy mogą ustąpić samoistnie. W tym czasie zalecane jest zwykle przyjmowanie leków przeciwbólowych. Niestety takie postępowanie nie uderza w źródło problemu. Właśnie dlatego rwa kulszowa jest schorzeniem tak często nawracającym.

Czym jest rwa kulszowa i jakie są jej przyczyny?

Rwa kulszowa to zespół objawów wywołanych przez podrażnienie lub ucisk nerwu kulszowego lub korzeni nerwowych, z których ten nerw pochodzi. Do takiego podrażnienia może dojść na różnych poziomach i z różnych przyczyn.

Aby skutecznie leczyć rwę, konieczne jest poznanie pierwotnych przyczyn jej wystąpienia. Mogą to być:

  •     Przepukliny krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym (dyskopatia), które mogą wywołać ucisk na korzenie nerwów, w tym nerwu kulszowego.
  •     Kompresja korzeni nerwowych wywołana zmianami zwyrodnieniowymi oraz przemieszczeniami kręgów.
  •     Zwiększone napięcie mięśnia gruszkowatego (leżącego głęboko w pośladu) mogące doprowadzić do ucisku nerwu na jego przebiegu w miednicy.
  •     Napięcia wisceralne (w obrębie jamy brzusznej) wpływające na ustawienie i mechanikę kręgosłupa i miednicy.

Leczenie rwy kulszowej?

Standardowe postępowanie w przypadku rwy to zażywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz odpoczynek. Jest to niestety sposób, który jedynie przyspiesza nieco czas, po którym i tak nastąpiłyby procesy samoleczenia. Nietrudno się domyślić, że w ten sposób nie zlikwidujemy źródła problemu.

Właśnie dlatego rwa jest schorzeniem tak często nawracającym. Początkowo incydenty są raczej rzadkie, jednak z czasem mogą one wystąpić nawet kilka razy w roku.

Odnalezienie i zlikwidowanie źródła problemu jest zatem jedynym skutecznym postępowaniem w przypadku rwy kulszowej, a szczególnie przy tym pomocnym może się okazać osteopata. Poznań posiada wielu znakomitych osteopatów którzy obok wiedzy posiadają ogromne praktyczne doświadczenie.

Co to jest osteopatia?

Osteopatia to system terapeutyczny stworzony w Stanach Zjednoczonych pod koniec dziewiętnastego wieku. Cieszy się ogromnym uznanie nie tylko w USA ale również w krajach Europy Zachodniej. Także w Polsce zyskuje ona coraz większa popularność.

To, co wyróżnia osteopatię, to holistyczne (tzn. całościowe) podejście do pacjenta. Badanie pacjenta odbywa się zawsze jako całość, a nie jedynie przez pryzmat objawów takie stanowisko reprezentuje każdy osteopata. Poznań jest jednym z wyróżniających się ośrodków w kraju, które charakteryzują się takim podejściem.

Dokładna diagnoza możliwa jest dzięki rozbudowanemu wywiadowi oraz szeregowi badań klinicznych. Uwzględnia ona nie tylko podłoże mechaniczne dolegliwości ale także inne czynniki mogące mieć wpływ na proces leczenia. Są to na przykład: tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy, ilość odpoczynku oraz aktywności fizycznej.

Na czym polega leczenie osteopatyczne rwy kulszowej?

Proces leczniczy uzależniony jest od tego, co spowodowało podrażnienia nerwu kulszowego. W osteopatii dostępna jest cała gama technik manualnych, które poprawiają ruchomość kręgosłupa, korygują niefizjologiczne ustawienie miednicy czy rozluźniają tkanki miękkie uciskające na nerw oraz przywracają właściwą mechanikę narządów wewnętrznych. Oczywiście, wszystkie te techniki są w stu procentach bezpieczne. Wykonane przez wykwalifikowanego osteopatę mogą przynieść ogromną ulgę w dolegliwościach i przyspieszyć proces samoleczenia.

Oczywiście należy pamiętać, że przywrócenie prawidłowej biomechaniki ciała nie wystarczy, aby zabezpieczyć się przed nawrotem rwy kulszowej.

Uciśnięcia nerwu kulszowego jest zwykle wynikiem powtarzających się jednostronnych przeciążeń. Choć ból pojawia się nagle, do takiego stanu nie dochodzi raczej podczas jednego ruchu. Powodem mogą być powtarzające się ruchy lub pozycje przyjmowanych w pracy lub też ograniczenia ruchomości stawów spowodowanych brakiem aktywności fizycznej. Czynniki, takie jak zła dieta czy stres mogą dodatkowo wywoływać zwiększone napięcie tkanek miękkich, na przykład w jamie brzusznej, co również będzie obciążało odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Aby zaplanować skuteczną terapię dla rwy kulszowej, wszystkie te czynniki muszą zostać wzięte pod uwagę. Dlatego na przykład osteopaci w Poznaniu, oprócz zastosowania odpowiednich technik manualnych, podpowiadają, jakich pozycji czy ruchów powinno się unikać oraz jak można je zastąpić w codziennym życiu. Czasem zalecana jest również konsultacja z innymi specjalistami, jak na przykład dietetyk czy fizjoterapeuta.

Szczególnie w przypadku ćwiczeń warto udać się do fizjoterapeuty w celu dokładniejszego przeanalizowania naszej postawy oraz sposobu poruszania się, co umożliwi precyzyjny dobór pozycji i ruchów.

Podsumowując…

Rwa kulszowa jest zespołem objawów wywołanych podrażnieniem czy uciśnięciem nerwu kulszowego. Aby móc ją skutecznie leczyć, niezbędne jest poznanie pierwotnej przyczyny oraz miejsca ucisku. Uśmierzenie bólu tabletkami przeciwbólowymi jest rozwiązaniem krótkotrwałym.

Precyzyjną diagnozę i skuteczną terapię możemy uzyskać w gabinecie osteopatycznym. Należy jednak pamiętać, że wyeliminowanie ryzyka nawrotu choroby zależy tak naprawdę tylko od nas samych – chęci do zmiany trybu życia, codziennej gimnastyki a także zadbania o prawidłową dietę i wypoczynek.

Inne porady
Trening brzucha Trening brzucha Co robić by mieć prawdziwy „sześciopak”
Burpees Burpees Uniwersalne ćwiczenie które możesz wykonywać gdziekolwiek!
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży Ćwiczenia dla kobiet w ciąży Kobiety w ciąży wcale nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej. Istnieje kilka bezpiecznych ćwiczeń, które pozwolą zachować dobrą formę i samopoczucie aż...
Ćwiczenia z hula hop Ćwiczenia z hula hop Ta dziecinna zabawka może przydać się w codziennym treningu. Przedstawiamy kilka ćwiczeń, które pomogą nam zadbać o smukłą sylwetkę.
Jak ćwiczyć mięśnie brzucha? Jak ćwiczyć mięśnie brzucha? Pospolicie nazywany "kaloryfer" na brzuchu jest obiektem pożądania większości mężczyzn. Pośrednio symbol dobrej formy bardzo dobrze rzutuje w oczach płci przeciwnej....