Łucznictwo sport (nie)zapomniany

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że łuk to broń, która ludzkości towarzyszy od zarania dziejów. Według niektórych naukowców to właśnie łuki sprawiły, że nasi praprzodkowie mogli łatwiej i szybciej zdobywać pokarm, a wolny czas inwestować w rozwój kultury i społeczeństwa.

Oczywiście, złota era łucznictwa, której największy rozkwit przypadł na starożytność i średniowiecze, zakończyła się wraz z zastosowaniem prochu na wielką skalę. Łucznictwo jednak nie wyginęło, ale zamieniło się w odpowiednie dla elit łucznictwo sportowe (pomijając drewniane łuki, których używała biedota). W takiej formie istnieje ono do dziś. I chociaż łucznicze zawody nie trafiają na pierwsze strony gazet sportowych, to każde duże miasto może pochwalić się własnym klubem łuczniczym.

Jakim łukiem wystrzelić pierwszą strzałę?

Jeżeli jesteś nowicjuszem, to właśnie klub łuczniczy jest pierwszym i najlepszym miejscem, w które powinieneś się udać. Tutaj bardziej doświadczeni łucznicy podpowiedzą Ci, jaki sprzęt wybrać, jakiej wielkości i na co zwracać szczególną uwagę. Na miejscu będziesz też mógł wypróbować różne rodzaje broni. Twój wybór zapewne rozstrzygnie się między dwoma podstawowymi typami.

Łuk sportowy nazywany jest także łukiem olimpijskim albo refleksyjnym. To broń o klasycznym wyglądzie, ale wykonana z nowoczesnych, sztucznych materiałów. Zapewniają one konstrukcji lekkość – taki łuk waży przeciętnie od 1,5 do 3 kg i umożliwia wysoką celność strzałów. W łucznictwie sportowym strzela się na odległości nie większe niż 90 metrów, jego zasięg jest jednak znacznie wyższy.

Łuk bloczkowy wyróżnia się na pierwszy rzut oka kołami i krzywkami zastępującymi tradycyjną cięciwę. Wymaga mniejszej siły i umożliwia wypuszczanie strzał z bardzo dużą prędkością – do nawet 90 m/s. Łuk wykonuje się z kompozytu, aluminium i włókna węglowego. Jednym z najpopularniejszych bohaterów filmowych posługujących się taką bronią był John Rambo.

Łucznictwo – sport dla bogaczy?

Za popularność łuków w dawnych wiekach odpowiadała przede wszystkim ich prostota i niski koszt produkcji. Za cenę wystawienia jednego zbrojnego rycerza w średniowieczu można było wystawić dwustu sławnych angielskich długich łuczników. Tak jest też i teraz, łucznictwo nie musi być sportem drogim. Łuk odpowiedni dla początkującego można kupić już za sto czy kilkaset złotych, połowę ceny należy przeznaczyć na dodatkowe akcesoria, jak chociażby kołczan na strzały. Dobrym miejscem doboru sprzętu jest sklep internetowy sztucer.pl. Jeśli chcesz zobaczyć z bliska, mają również sklep stacjonarny - posiadają spory asortyment…

Na rynku znajdują się łuki odpowiednie dla dzieci, dla osób prawo lub leworęcznych oraz dwuręczne. Większość w zestawie zawiera jedynie dwie strzały, przydatne na początku. Przy dłuższych treningach oczywiście ciągłe wyrywanie ich z celu może stać się dość męczące. Strzały nie są drogie – te drewniane można kupić już za 9 zł od sztuki lub 7,50 zł przy komplecie 10. Nieco droższe są strzały aluminiowe – tutaj cena za pojedynczą sztukę to już 19 zł. Z pozostałych akcesoriów przyda nam się też pokrowiec lub walizka na łuk, które zabezpieczą broń, kiedy jej nie używamy. W obszernym opakowaniu zmieszczą się także akcesoria: celownik czy ochraniacza dla łucznika.

 

Sklep sportowy Asport.pl

Sportowy humor

zobacz więcej
Na ławce w parku siedzą Zbigniew Boniek i Jerzy Dudek - obaj już w podeszłym wieku. Zastanawiają sie czy po śmierci w niebie będzie można pograć w piłkę. Dogadali się że ten, który przekona się pierwszy, da znać drugiemu jak tam jest. Tak wyszło, że pierwszy z tego świata odszedł Boniek, więc Dudek przesiadywał całymi dniami w parku i oczekiwał na znak. W końcu Zbigniew mu się ukazał:
- Słuchaj, mam dla ciebie dwie wiadomości - jedną dobrą i jedną złą, od której zacząć?
- Może od tej dobrej...
- Więc w niebie jest super, są mecze, jest liga, po prostu jest ekstra.
- A ta zła?
- Bronisz już za tydzień...