Czy pływanie w chlorowanej wodzie jest zdrowe?

Jeszcze jakiś czas temu baseny z chlorowaną wodą były bardzo popularne. Przyzwyczailiśmy się do obecności tego pierwiastka i raczej nie zastanawialiśmy się nad jego działaniem na nasz organizm. Wystarczyło, że po wyjściu z basenu wzięliśmy dokładny prysznic i należycie wypłukaliśmy strój, co pozwoliło nam zapomnieć, że mieliśmy w ogóle kontakt z chlorowaną wodą. Z biegiem czasu okazało się jednak, że chlor może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Zanim przejdziemy do skutków, jakie wywołuje kąpiel w chlorowanej wodzie, warto wiedzieć, po co w ogóle używa się tego pierwiastka na basenach. Głównym zadaniem chloru jest niszczenie bakterii znajdujących się w wodzie. Pływalnia nie jest bowiem miejscem sterylnym, dlatego drobnoustroje mogą przenikać do wody na różne sposoby. Z basenu korzysta wiele osób. Mimo, iż przed wejściem do wody każdy powinien wziąć obowiązkowy prysznic, nie uda nam się pozbyć wszystkich bakterii, jakie nosimy. Gdyby mogły się one swobodnie kumulować w wodzie basenowej, każda wizyta na basenie kończyłaby się dla nas poważnymi problemami zdrowotnymi. Z uwagi na to użycie chloru wydaje się więc być konieczne.

Jeżeli jednak szerzej zajmiemy się tym tematem, dojdziemy do wniosku, że skoro chlor jest szkodliwy dla bakterii, nie może działać pozytywnie na komórki naszego ciała. Według badań, częste przebywania w chlorowanej wodzie przyczynia się do ich niszczenia. Efektem tego, chlor zalicza się do jednego ze związków mogących powodować nowotwory. Jest to oczywiście jeden z najgorszych scenariuszy, który nie koniecznie musi się zrealizować. O wiele częściej chlorowana woda przyczynia się do problemów z układem oddechowym. Niszczy ona bowiem śluzówki nosa, ułatwiając tym samym przenikanie alergenów do naszego organizmu. Skutkiem takiego procesu jest męczący nas katar i kaszel, który może prowadzić do trwałych problemów z oddychaniem. Chlor działa niekorzystnie także na nasz układ pokarmowy. Niszczy dobrą florę bakteryjną człowieka, co prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości ze strony żołądka.

Na szkodliwą działalność chloru podatne są również nasze włosy i skóra. Pierwiastek ten pozbawia je bowiem warstwy ochronnej. Włosy tracą swój naturalny kolor, a ich struktura zostaje uszkodzona. Zazwyczaj kończy się to również ich intensywnym wypadaniem. Skóra natomiast ulega wysuszeniu i staje się bardziej podatna na działanie promieni słonecznych. Miejscami mogą pojawić się na niej również zaczerwienienia oraz uczucie swędzenia.

Jak widzimy, chlor ma wiele negatywnych stron. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z pływania! Alternatywną dla basenów z wodą chlorowaną są pływalnie ozonowane. Nie są one może jeszcze tak popularne, ale za jakiś czas z pewnością dostępność tego typu obiektów znacząco się zwiększy. Jeżeli jednak w naszej okolicy występują tylko baseny z wodą chlorowaną, po każdej kąpieli należy dokładnie umyć całe ciało mydłem. Nie uchroni nas to całkowicie przed działaniem chloru, ale z pewnością ograniczy jego zasięg.

Inne porady
Prawidłowy oddech podczas pływania Prawidłowy oddech podczas pływania Opanowanie prawidłowego, spokojnego i rytmicznego oddechu z pewnością wpłynie na styl naszego pływania.
Pływać każdy może! Pływać każdy może! Pływanie to znakomita forma spędzania wolnego czasu. Jeżeli chciałbyś zrobić coś dla siebie i swojego organizmu, a jeszcze nie masz pomysłu - przeczytaj ten artykuł!...
Co jest nam potrzebne na basenie Co jest nam potrzebne na basenie Artykuł pomoże spakować torbę na basen. Dowiecie się co warto z sobą zabrać i o czym warto pamiętać. Zapraszamy do lektury.
Jaki czepek wybrać? Jaki czepek wybrać? Większość osób wybierających się na basen musi zadać sobie pytanie: Jaki czepek wybrać? Ten artykuł pomoże w podjęciu decyzji.
Jak przełamać strach przed wodą? Jak przełamać strach przed wodą? Strach przed wodą towarzyszy każdemu początkującemu pływakowi. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów na poradzenie sobie z nim.
Sklep sportowy Asport.pl

Sportowy humor

zobacz więcej
Mistrzostwa Świata, Polska ma grać z Brazylią. Nasi przeciwnicy uznali, że po co będą grać z Polakami, sam Ronaldinio sobie poradzi. Ronaldinio się zgodził. Nadszedł czas meczu, reprezentacja Brazylii ogląda mecz w barze.
I połowa - 0:0
II połowa - 89 minuta Polacy strzelają gola i zwyciężają.
Po meczu do baru przychodzi Ronaldinio.
-Oj... Nie spisałeś się Ronaldinio...przegrałeś...-witają go koledzy z zespołu.
-A niby jak miałem wygrać, jak w 5 minucie dostałem czerwoną kartkę?!