
.jpg)


Wbrew pozorom pływanie to dyscyplina sportowa wymagająca od nas odpowiedniej koncentracji oraz kontroli własnego ciała. Jak w każdym sporcie powinniśmy dać z siebie wszystko i nie tracić zbędnej energii. Bardzo ważną rzeczą jest umiejętność prawidłowego i efektywnego oddychania. Brak takiej umiejętności sprawia, że ruchy w wodzie są nieskoordynowane, a my szybciej tracimy energię. Taka strata wiąże się automatycznie ze zmianą rytmu oraz znacznym pogorszeniem techniki.
źródło: shop.speedo.com
Oto podstawowa zasada : Nabieraj powietrza ustami a wypuszczaj nosem. Jeżeli woda dostanie się do jamy ustnej język zaraz zajmie się blokowaniem dalszej jej trasy oraz zajmie się jej pozbyciem. W jamie nosowej nie ma takiego narządu, więc woda bez problemu może przedostać się dalej.
Tuż przed zanurzeniem twarzy należy wypuścić nosem trochę powietrza. W ten sposób w trakcie pływania woda nie wleje się nam do środka, gdyż całą objętość jamy nosowej zajmuje wtedy powietrze i woda nie ma możliwości dostania się do środka.
Najgorszym momentem wydaje się być chwila wynurzenia głowy spod wody. Ludzie starają się jednocześnie wypuścić i nabrać powietrze, niestety nie ma na to czasu. Jedynym rozwiązaniem jest rozpoczęcie wydechu tuż przed wynurzeniem twarzy spod wody, tak by w wodzie pojawiły się pęcherzyki powietrza, Gdy wynurzymy głowę starajmy się wziąć głęboki wdech.
Przekręcanie głowy podczas oddychania zaobiega zachłyśnięciu się wodą.
źródło: shop.speedo.com
Postaraj się wypracować swój własny rytm pływania. W ten sposób oddychanie będzie bardzo efektowne, a dzięki temu zaoszczędzisz dodatkową energię.
Nie staraj się oddychać, czy też ruszać panicznie, wszystko powinno być jak najbardziej naturalne. Zbyt szybkie wdychanie i wydychanie powietrza może skończyć się hiperwentylacją.
Jeżeli boisz się nauki oddechu na basenie spokojnie możesz poćwiczyć w domu – wystarczy do tego z miska z wodą. Pamiętajmy, że regularne powtarzanie prawidłowych czynności z pewnością wejdzie nam w nawyk i z biegiem czasu będziemy to robić zupełnie naturalnie.
W wodzie oprócz siły i prędkości bardzo ważna jest technika, dlatego prawidłowy oddech pozwoli nam skupić się na odpowiednich ruchach ciała.