Jak dbać o rolki?

 

Każdy miłośnik jazdy na rolkach chciałby, by jego rolki służyły mu jak najdłużej. Dlatego rolkarze powinni zapoznać się z kilkoma zasadami używania, oraz przede wszystkim konserwacji sprzętu.


Każdy miłośnik jazdy na rolkach chciałby, by jego rolki służyły mu jak najdłużej. Dlatego rolkarze powinni zapoznać się z kilkoma zasadami używania, oraz przede wszystkim konserwacji sprzętu.
Przy nowo kupionych rolkach należy zwrócić uwagę na instrukcję obsługi. Producenci rolek doskonale wiedzą jak należy używać ich produktów, co można robić, a czego nie.

 

1. Czyszczenie

Jak wszystkie sprzęty sportowe, rolki powinny być czyste i wywietrzone. Czyszcząc rolki musimy jednak pamiętać, żeby woda nie dostała się do łożysk, tulejek czy osiek. Dlatego czyszcząc but zewnętrzny powinno się trzymać rolkę za płozę. W ten sposób unikniemy zalania łożysk, co z pewnością przyśpieszyło by ich zużycie.

But wewnętrzny ,czy też skarpetę powinno się często wietrzyć i co jakiś czas prać w letniej wodzie. Można również stosować różnego rodzaju środki do czyszczenia np. kasków.

Pamiętajmy, że rolki powinniśmy suszyć jak najnaturalniej – nie przy grzejnikach, ani na słońcu.

Jeżeli zepsuły nam się rolki, a nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, by je naprawić warto jest zwrócić się z problemem do specjalisty, czy też do punktu serwisowego. Samodzielnie możemy jednak naprawić kilka części.

 

2. Kółka

Kółka to część rolek, która zużywa się bez względu na umiejętności rolkarza. Niektórzy zauważywszy, że zużyli już kółka, zastanawiają się nad zakupem nowych rolek. Jednakże jest to zupełnie nie potrzebne. Czasami wystarczy przecież tylko wymienić kółka. Przed wymianą powinniśmy przeanalizować stan kółek i pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze – bardziej zużywa się wewnętrzna część kółka. Dlatego czasami wystarczy obrócić kółka o 180 stopni i cieszyć się wygodną jazdą.

 

 

Podczas jazdy najbardziej zdzierają się kółka zewnętrzne, czyli pierwsze z przodu i pierwsze z tyłu. Aby przedłużyć żywotność kółek, a tym samym rolek , warto zastosować przekładki między kółkami.

 

 

Czasem nawet te zabiegi nie pomagają – w takim wypadku powinniśmy zmienić kółka na nowe. Pamiętajmy, żeby dobierać kółka w odpowiedniej wielkości i twardości. Na płozie rolek powinno znajdować się odpowiednie oznaczenie.

 

3. Łożyska

Kolejną często wymienianą częścią są łożyska. Do środka często przedostaje się woda, czy też drobinki piasku, które uszkadzają łożyska, spowalniając obrót kółek. Niektóre łożyska wymagają okresowej konserwacji poprzez wyczyszczenie i smarowanie. W takim przypadku trzeba wyjąć łożyska, rozebrać je na części pierwsze, wymyć np. w nafcie, po czym zastosować jakiś smar.

Dużo prostszym rozwiązaniem jest wymiana łożysk na nowe. W ten sposób, nasze łożyska z pewnością będą wytrzymalsze i szybsze.

Co jakiś czas warto jest poodkręcać śruby, które maja to do siebie, że same się obluzowują.

Zwykle najprostszym zadaniem jest wymiana hamulca. Na samym początku nauki jazdy jest to chyba najczęściej zużywająca się cześć rolek u początkujących rolkarzy.

Te kilka prostych zabiegów sprawi, że jazda na waszych ulubionych rolkach będzie jeszcze przyjemniejsza.

 

 

Inne porady
Rolki jako sposób na zgrabną sylwetkę Rolki jako sposób na zgrabną sylwetkę Jeżeli marzysz o zgrabnej sylwetce i dobrej kondycji wybierz rolki. Ten sport z pewnością spełni wszystkie Twoje wymagania, oferując Ci dodatkowo wiele więcej.
Jak zadbać o mięśnie nóg i pośladków? Wybierz rolki! Jak zadbać o mięśnie nóg i pośladków? Wybierz rolki! Jazda na rolkach to nie tylko wspaniała zabawa, ale i doskonały sposób na poprawę kondycji, oraz podkreślenie pięknej sylwetki.
Zobacz w Asport.pl
Rolki NA2150 czarno-złote Nils Rolki NA2150 czarno-złote Nils269,99 zł 299,- zł
Rolki PRETO Spokey Rolki PRETO Spokey279,- zł 349,- zł
Rolki PRETO Spokey Rolki PRETO Spokey279,- zł 349,- zł
Rolki REVO Spokey Rolki REVO Spokey259,90 zł 350,- zł