Jak być liderem dla drużyny siatkarskiej? 3 złote zasady.

Przywództwo jest to coś, czego potrzebują wszystkie zespoły do osiągnięcia sukcesu, ale to nie zawsze jest coś, co można łatwo zdefiniować lub opracować. Nie można jednoznacznie powiedzieć co zrobić aby zostać wielkim liderem dla swojego zespołu siatkówki. Mamy jednak kilka wskazówek, które pomogą Ci poruszać się w tym kierunku.

1. Musisz być wzorowym siatkarzem

Lider nie musi być najlepszym graczem w zespole, ale musi reprezentować swoje ideały. Jest to głównie kwestia postawy i wysiłku. Liderzy zawsze przychodzą na czas i nakłaniają do przestrzegania zasad tych pisanych i niepisanych. Starają się oni co najmniej tak bardzo, jak każdy inny. Nie skarżą się, nie będą skomleć, ale zamiast tego zawsze wiedzą, co należy zrobić aby motywować innych. Liderzy nie szukają wymówek. Szanują również trenera i wszystkich innych związanych z zespołem.

Wszystko to może brzmieć jak rzeczy, które nie są częścią przywództwa - ale to nie może być dalsze od prawdy. Jest to fundament bycia osobą, na którą inni gracze będą patrzeć, kiedy nadchodzi czas zawodów. To rezultat tego wszystkiego, co robi się na treningach, na spotkaniach, w trakcie treningu siłowego i po pracy - w zasadzie w każdym aspekcie bycia częścią zespołu.

2. Nie możesz mieć problemu z komunikacją

Nie chodzi o to, by mieć wyjątkowo donośny głos i nieprzerwany słowotok, aby być dobrym liderem, ale chodzi o to by mieć możliwość komunikowania się z członkami zespołu. Rozmowa jest najbardziej oczywistym przykładem tego, a wszyscy przywódcy muszą być w stanie porozmawiać z innymi w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób w tych okolicznościach. Komunikacja może również wiązać się z wyglądem, klepaniem po plecach lub innym gestem.

3. Stawiaj cele zespołu przed swoimi

Nie można być dobrym liderem zespołu i prima donną jednocześnie. Silny lider koncentruje się na celach zespołu, a nie na tym co chce osiągnąć na własną rękę. Nawet jeśli jest on najlepszym graczem, musi skupiać się na osiągach w zespole a nie na własnej wydajności. Nie pozwól własnym sukcesom bądź porażką indywidualnie wpłynąć na twój sposób interakcji ze swoją drużyny, wiedząc, że to sukces zespołu jest tym, co jest najważniejsze. Jest to chyba najtrudniejsza część przywództwa gdyż wszyscy mają tendencję do skupiania się na sobie. Dobry kapitan odstawia to na bok - dla dobra zespołu.

Pomyśl o szacunku słowa. Oczywiście, że przed tobą długa droga w kierunku zrozumienia tego, co trzeba zrobić, aby być dobrym liderem dla drużyny siatkarskiej. Przywództwo zaczyna się od szacunku. Wszystko inne buduje się z tego miejsca.


 

 

Sklep sportowy Asport.pl

Sportowy humor

zobacz więcej
Miał odbyć się mecz bokserski USA - Polska, w Zakopanem. Stany wystawiły Tysona, a Polska oczywiście Gołotę. Jednak tuż przed samą walką Gołota złamał rękę i na gwałt potrzebny był jakiś bokser, aby uniknąć kompromitacji. Trener wyskoczył na Krupówki i zobaczył wielkiego górala. Podleciał i zapytał:
- Baco, chcecie zarobić 100 dolarów?
- No, chcę - odparł baca.
Trener wziął go do szatni, dał spodenki, rękawice i mówi:
- Baco, wyjdźcie na ring, zasłońcie się rękawicami i stójcie. Jak przetrzymacie pierwszą rundę, dostaniecie pieniądze.
Baca wyszedł, Tyson go poobijał, ale przetrzymał.
Trener mówi:
- Jak przetrzymacie drugą rundę, dostaniecie 1000 dolarów.
Baca wyszedł, Tyson go już teraz mocno poobijał, no ale przetrzymał. Trener zachwycony mówi:
- Baco, jak przetrzymacie trzecią rundę, dostaniecie 10.000 dolarów.
Baca wyszedł, ale już ledwo zszedł po tej rundzie. A trener do niego:
- Słuchajcie baco, jak wytrzymacie czwartą...
A baca:
- Nie wytrzymam, w końcu mu wpier*olę!