Bieganie a kalorie

Jeżeli marzysz o pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej oraz spaleniu kilku kalorii, najlepiej było by zacząć uprawiać jakiś sport. Co jednak wybrać spośród tylu możliwości?

Instytut Żywności i Żywienia informuje nas, że godzina biegu spala około 1000 kcal, godzinna jazda na rolkach 400 kcal, a godzinna jazda na rowerze spala od 300 do 600 kcal w zależności od intensywności.. Czyli wybierając bieganie spalamy średnio dwa razy tyle kalorii ile podczas jazdy na rowerze!

Ilość spalonych kalorii, można również sprawdzić za pomocą prostego wzoru. Należy pomnożyć swoją masę ciała, przez ilość przebiegniętych kilometrów, a następnie pomnożyć to przez współczynnik 1,01. Na przykład jeżeli ważysz 80 kg i przebiegłeś 2 km to działanie

Pomnóż swoją masę ciała przez ilość przebiegniętych kilometrów oraz współczynnik 1,01 (np. twoja waga to 70 kg, przebiegłaś 3 kilometry – spalone kalorie to 70 x 3 x 1,01 = 212,1 kcal

źródło: www.fitness.sport.pl

Bieganie jest naprawdę skuteczną metodą na odchudzanie. Systematyczny trening zmniejsza ciśnienie krwi a także skutecznie obniża poziom złego cholesterolu. Poranne bieganie spala najwięcej kalorii – ponieważ zapas glikogenu jest wtedy najmniejszy. Dzięki temu możemy skrócić czas przeznaczony na ćwiczenia.

Pamiętajmy, że jeżeli zamierzamy ćwiczyć najważniejsza jest motywacja. Samo uświadomienie sobie, że chcemy schudnąć to duży sukces. Jednak kiedy po 2 tygodniach biegania nie widzimy zadowalających nas rezultatów jesteśmy gotowi zrezygnować. Najlepszą metodą będzie zmiana nastawienia, kiedy to każdy kolejny kilometr będzie dla nas powodem do radości. W ten sposób metodą małych kroków będziemy usatysfakcjonowani naszymi postępami, a systematyczność treningów sprawi, że zbędne kilogramy same nas opuszczą.

Wielu biegaczy biega codziennie w tym samym tempie. Nie podwyższa poprzeczki, czyli idzie na łatwiznę. Codzienny trening wykonywany z taką samą intensywnością przyzwyczai nasz organizm do pewnych wyuczonych zachowań. Przez taki "wyuczony bieg" ilość spalanych kalorii nie jest wystarczająca. Właśnie dlatego warto jest po prostu zwiększyć prędkość naszego biegu. To nie tylko urozmaicenie treningu, ale i szybsze spalanie kalorii.

Na ilość spalonych kalorii ma wpływ nie tylko dystans ale i czas trwania treningu. Bieganie na wysokim zmęczeniu wpływa na zwiększenie ekonomiczności biegania, a także zwiększenie ilości spalonych kalorii po zakończeniu biegania.

Kolejny sposób na zwiększenie ilości spalonych kalorii to zwiększenie częstotliwości treningów. Jeżeli tylko masz okazję aby dodać jeszcze jeden dzień biegania do twojego planu treningowego, z pewnością pozytywnie odbije się to na spalaniu przez Ciebie kalorii.

źródło: www.supertrening.net

Najwięcej efektów odchudzania daje trening interwałowy. Tak naprawdę dobrze wykonany interwał (nawet jeżeli miąłby trwać tylko 7-10 minut) jest w stanie spalić więcej niż 40 minut biegu! Wszystko dlatego, że intensywne biegi interwałowe dużo bardziej angażują mięśnie, przez co organizm zużywa więcej energii, czyli spala więcej kalorii.

Tłuszcz najlepiej spala się w okolicach około 60-70% naszego maksymalnego tętna. Dlatego też warto jest ćwiczyć z pulsometrem. Jeżeli jednak nie posiadasz pulsometru można w bardzo prosty sposób sprawdzić czy nie przekroczyliśmy naszego maksymalnego pulsu. Jeżeli podczas biegu ciężko się nam rozmawia i nie możemy złapać tchu, oznacza to, iż biegniemy za szybko.

Inne porady
Test Coopera Test Coopera Doskonały sposób, by sprawdzić możliwości swojego organizmu. Prosty test pomoże Ci określić stan swojej kondycji. Chcesz dowiedzieć się więcej - przeczytaj artykuł....
Bieganie na czczo Bieganie na czczo Biegać czy nie biegać na czczo? Oto jest pytanie? Chcesz spalić kilka zbędnych kilogramów? Przeczytaj ten artykuł!
Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jeżeli próbowałaś już kremów oraz balsamów pomagających pozbyć się "pomarańczowej skórki" i nic nie pomagało - nie załamuj się. Zacznij biegać!
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania? Jak wybrać odpowiednie buty do biegania? Odpowiednio dopasowane obuwie to podstawowy sprzęt każdego biegacza. Ten krótki poradnik pomoże Ci wybrać buty idealne dla Twojej stopy.
Kilka minut biegu dziennie może zmienić nasze życie Kilka minut biegu dziennie może zmienić nasze życie Zawsze się gdzieś śpieszymy: do pracy, na autobus, na spotkanie. Niemalże żyjemy w biegu! Dlaczego więc nie zrobić z biegania naszego hobby?