Bieganie z psem - w co może się zmienić zwykły spacer?

Coraz częściej na ulicach miast czy też w parkach można zauważyć ludzi biegających z psami. Sam z pewnością byłeś ciekaw, jak biega się z psem, jednak nie spróbowałeś, bo albo nie masz czasu, albo wydaje Ci się, że Twój pies biegłby za szybko lub też za wolno. Tym razem koniec z wymówkami. Kilka minut ruchu dziennie zrobi dobrze zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi. Dowiedz się czegoś więcej o biegach z psami, rozpocznij trening i czerp przyjemność z "wyprowadzania psa".

źródło: www.poza-domem.pl

Mało kto wie, że canicross (czyli bieganie z psem) jest zaliczana jako oficjalna dyscyplina sportowa. Canicross, polega na bieganiu z czworonogiem upiętym na specjalnej smyczy z amortyzatorem. Smycz powinna być zapięta w talii biegnącego. Canicross można uprawiać niemalże z każdym psem, w dobrym stanie fizycznym, a także w odpowiednim wieku. Najlepiej w tej dyscyplinie sprawdzają się wyżły, charty, husky, malamuty, czy też inne psy zaprzęgowe.

Zaczynając trening zacznijmy od dłuższego marszu. Pozwólmy sobie wyznaczyć trasę biegania. Następnym razem masz zmieńmy na marszobieg – trochę biegu, trochę marszu. W ten sposób z pewnością przyzwyczaisz siebie i psiaka do nowego zajęcia.

Pamiętaj, że biegając z psem musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Pierwsza z nich to oczywiście wiek psa. W większości przypadków młody pies będzie miał w sobie więcej energii, niż pies starszy. Oczywiście z pewnością istnieją wyjątki potwierdzające tą regułę. Ty z pewnością znasz już swojego psa i wiesz na co go stać, pamiętaj jednak, by na początek nie wrzucać go (i siebie przy okazji) na głęboką wodę. Wybierz krótszą trasę i sprawdź co potraficie. Rozmiar psa również jest ważny. Ciężki pies z pewnością doskonale da sobie radę na krótszych dystansach. Przy dłuższych trasach brylują lżejsze czworonogi. Jeżeli zauważysz, że po treningu pies nadal ma ochotę na harce i psoty może to po prostu oznaczać, że bieg był zbyt krótki, czy też zbyt wolny.

źródło: www.celmaraton.blogspot.com

Jeżeli zamierzamy rozpocząć treningi z psem, powinniśmy zacząć lepiej się odżywiać. Dotyczy to zarówno nas jak i czworonogów. Dobra karma dla psów, z pewnością uzupełni wszystkie mikro i makro elementy, oraz pokryje zapotrzebowanie na energię. Karmimy psa po powrocie z treningu. Jeżeli pies zjadł powinniśmy odczekać około 2 godzin. Oczywiście kolejną ważną rzeczą jest stała kontrola weterynaryjna. W ten sposób będziesz wiedział, czy twój pupil nie nabawił się np. zwyrodnienia stawów, i dowiesz się jak temu zapobiec.

Jeżeli Tobie i Twojemu psu spodoba się taki rodzaj aktywności, powinieneś zainwestować w sprzęt. Są to oczywiście odpowiednie buty dla Ciebie, specjalny pas, lina z amortyzatorem oraz uprząż. Pas powinien przypominać trochę uprząż wspinaczkową. Być odpowiednio dopasowany do ciała, tak aby nie przeszkadzać w biegu. Lina różni się od zwykłej smyczy, ponieważ posiada amortyzowaną część. Dzięki niej zarówno biegacz, jak i pies odczuwają komfort podczas biegu. Specjalna uprząż z pewnością sprawdzi się lepiej, niż zwykła obroża. Pies będzie czuł się pewniej, przez co jego bieg będzie wydajniejszy.

źródło: www.dogmagazin.cz

Jeżeli podoba Ci się ten rodzaj treningu, nie masz się nad czym zastanawiać. Wystarczy obrać sobie trasę i zacząć trening z psem. Ta forma treningu, może być doskonałą odskocznią od codziennych problemów.


 

Inne porady
Test Coopera Test Coopera Doskonały sposób, by sprawdzić możliwości swojego organizmu. Prosty test pomoże Ci określić stan swojej kondycji. Chcesz dowiedzieć się więcej - przeczytaj artykuł....
Bieganie na czczo Bieganie na czczo Biegać czy nie biegać na czczo? Oto jest pytanie? Chcesz spalić kilka zbędnych kilogramów? Przeczytaj ten artykuł!
Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jeżeli próbowałaś już kremów oraz balsamów pomagających pozbyć się "pomarańczowej skórki" i nic nie pomagało - nie załamuj się. Zacznij biegać!
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania? Jak wybrać odpowiednie buty do biegania? Odpowiednio dopasowane obuwie to podstawowy sprzęt każdego biegacza. Ten krótki poradnik pomoże Ci wybrać buty idealne dla Twojej stopy.
Kilka minut biegu dziennie może zmienić nasze życie Kilka minut biegu dziennie może zmienić nasze życie Zawsze się gdzieś śpieszymy: do pracy, na autobus, na spotkanie. Niemalże żyjemy w biegu! Dlaczego więc nie zrobić z biegania naszego hobby?