Rozgrzewka dla poczatkujących biegaczy.

Rozgrzewka to bardzo ważna część każdego treningu. Początkujący biegacze często o tym zapominają, przez co ich treningi kończą się urazami, nadwyrężeniem czy też naciągnięciem mięśni. To z kolei kojarzy się z bólem i przez co treningi są coraz rzadsze, aż w końcu rezygnujemy z nich na dobre.

Rozgrzewka powinna przygotować nasz organizm do zbliżającego się wysiłku. Dodatkowo dzięki rozgrzewce nasz organizm pracuje dużo efektywniej. Serce zaczyna bić szybciej, przez co zwiększa ilość przepompowywanej krwi. Jak sama nazwa wskazuje rozgrzewka powinna nas rozgrzać – chodzi tu przede wszystkim o rozgrzanie mięśni, by podczas treningu mogły z łatwością kurczyć się i rozprężać. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem wygospodaruj sobie kilka minut rozgrzewki przed biegiem.

źródło: www.nikerunningpoland.bieganie.pl

Istnieją dwie możliwości rozgrzewki. Może to być stopniowe zwiększanie prędkości, rozpoczynanie treningu od marszu, następnie przejście w trucht, później w bieg. Częściej wybierana jest jednak rozgrzewka dynamiczna. Oto przykładowa rozgrzewka:

  • 15 wymachów w bok nogą lewą,
  • 15 wymachów w bok nogą prawą,
  • 15 wymachów w przód i w tył nogą lewą,
  • 15 wymachów w przód i w tył nogą prawą,
  • 15 wykroków nogą lewą
  • 15 wykroków nogą prawą,
  • kilka wspięć na palcach.

Wykroki pomogą nam w rozgrzaniu ściągną Achillesa oraz mięśnia dwugłowego uda. Taki rodzaj rozgrzewki z pewnością wystarczy na początek.

źródło: www.tygrskowym-okiem.blogspot.com

Z czasem, kiedy już będziemy biegać trochę dłużej i na dłuższe dystanse powinniśmy rozbudować naszą rozgrzewkę. Dodajmy do tego krążenia bioder, skłony, trochę rozciągania, lub nawet krążenia ramion w truchcie, cwał bokiem, czy też inne ćwiczenia w biegu, które z pewnością pamiętamy z lekcji wychowania fizycznego.

Pamiętaj, że rozgrzewka powinna Cię przygotować a nie zmęczyć. Wykonując rozgrzewkę powinniśmy być rozluźnieni i wykonywać je powoli. Z czasem wykonywania ćwiczeń rozkręcajmy tempo. Traktuj ją raczej jako zabawę, ale nie zapominaj o prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń.

Jak więc widzisz rozgrzewka nie jest niczym trudnym i bez problemu możesz sam ułożyć sobie taki rodzaj rozgrzewki przed biegiem jaki Ci odpowiada.

Inne porady
Test Coopera Test Coopera Doskonały sposób, by sprawdzić możliwości swojego organizmu. Prosty test pomoże Ci określić stan swojej kondycji. Chcesz dowiedzieć się więcej - przeczytaj artykuł....
Bieganie na czczo Bieganie na czczo Biegać czy nie biegać na czczo? Oto jest pytanie? Chcesz spalić kilka zbędnych kilogramów? Przeczytaj ten artykuł!
Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jeżeli próbowałaś już kremów oraz balsamów pomagających pozbyć się "pomarańczowej skórki" i nic nie pomagało - nie załamuj się. Zacznij biegać!
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania? Jak wybrać odpowiednie buty do biegania? Odpowiednio dopasowane obuwie to podstawowy sprzęt każdego biegacza. Ten krótki poradnik pomoże Ci wybrać buty idealne dla Twojej stopy.
Kilka minut biegu dziennie może zmienić nasze życie Kilka minut biegu dziennie może zmienić nasze życie Zawsze się gdzieś śpieszymy: do pracy, na autobus, na spotkanie. Niemalże żyjemy w biegu! Dlaczego więc nie zrobić z biegania naszego hobby?