Bieganie na czczo

Już od wielu lat na forach internetowych i w gazetach toczą się dyskusje, odnośnie tego, czy watro jest biegać na czczo. Część biegaczy i profesjonalnych trenerów całkowicie to odradza, druga część jest jak najbardziej za. Kto „ma rację” i kogo należy słuchać? Przede wszystkim własnego organizmu!

To nasze ciało wie co jest dla niego najlepsze, właśnie dlatego obserwacja i wnikliwa analiza naszego ciała to klucz do sukcesu. Pamiętajmy o tym, że każdy z nas jest inny.

źródło: www.nikerunningpoland.bieganie.pl

Badania naukowe pokazują, że osoby trenujące na czczo spalają więcej tkanki tłuszczowej niż osoby biegające po lekkostrawnym posiłku. Wszystko dlatego, że o poranku mamy bardzo niski poziom insuliny, oraz dużo wyższy poziom adrenaliny. Dzięki temu bieganie na czczo pozwala na zwiększoną częstotliwość spalania kwasów tłuszczowych. Niestety przy intensywnych treningach na czczo, można zaobserwować tak zwane „samo spalanie mięśni”.

Dlatego też warto zastanowić się co jest celem naszego biegania, czy zrzucenie kilku kilogramów, czy też po prostu poprawa kondycji. Jeżeli ćwiczysz dla wyrzeźbionej sylwetki lepiej zjedz coś wcześniej. Jeżeli natomiast zależy Ci na niskiej wadze ciała możesz biegać na czczo.

Bardzo ważne jest aby przed treningiem na czczo wybić szklankę wody. Z pewnością sprawi to, że Twój organizm lepiej się poczuje. Nie martw się spalaniem tłuszczów, woda na pewno nie wpłynie na jego efektywność. Pamiętaj, że trening na czczo powinien być wykonywany w umiarkowanej intensywności, staraj się nie wyciskać z siebie siódmych potów. Trenuj z głową!

źródło: www.adidas.bieganie.pl

Dla niektórych nie będzie to jednak dobre rozwiązanie. Nie każdy organizm jest w stanie przebiec dłuższy dystans na pustym żołądku. Jeżeli biegasz od niedawna Twój organizm może być nie przyzwyczajony do tego rodzaju wysiłku. Jeżeli jednak chcesz się odchudzić trening na czczo może być jedynym wyjściem z sytuacji. Może być, ale nie musi. Jeżeli tylko będziesz trenować systematycznie i dostatecznie intensywnie to nawet z lekkim śniadaniem powinno Ci się udać zrzucić zbędne kilogramy. Zatem jeżeli twój organizm nie może przyzwyczaić się do biegania na czczo nie męcz go. Systematyczny trening wiążę się z systematycznym spadkiem wagi.

Bieganie na czczo ma również swoje minusy, jak na przykład szybkie zmęczenie organizmu. Przez co nie jesteśmy w stanie biec odpowiedniej ilości kilometrów. Najważniejsza jest nauka na własnych błędach. Jeżeli czujesz się źle nie zjadając lekkostrawnego posiłku przed biegiem, nie męcz swojego organizmu.

Oczywiście największy problem to ten, że rano nie każdy ma czas aby zjeść lekki posiłek, odczekać kilka minut i dopiero ruszać na trening. Dlatego warto zjeść coś małego, może to być jakiś owoc np. jabłko, albo tez garść ulubionych orzechów czy też jogurt z płatkami owsianymi i suszonymi owocami. Pomysłów jest naprawdę dużo. Pamiętajmy o tym, żeby się nie najadać. Po prostu połącz białko, węglowodany, czy tez odrobinę tłuszczu i ciesz się z treningu.

źródło: www.we-dwoje.pl

Jak widać nie da się jednoznacznie powiedzieć czy bieganie na czczo jest dobre czy też nie. Sprawdź jak zachowuje się Twój organizm i dostosuj trening do swoich potrzeb.

Inne porady
Test Coopera Test Coopera Doskonały sposób, by sprawdzić możliwości swojego organizmu. Prosty test pomoże Ci określić stan swojej kondycji. Chcesz dowiedzieć się więcej - przeczytaj artykuł....
Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jak się pozbyć cellulitu? Wybierz bieganie! Jeżeli próbowałaś już kremów oraz balsamów pomagających pozbyć się "pomarańczowej skórki" i nic nie pomagało - nie załamuj się. Zacznij biegać!
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania? Jak wybrać odpowiednie buty do biegania? Odpowiednio dopasowane obuwie to podstawowy sprzęt każdego biegacza. Ten krótki poradnik pomoże Ci wybrać buty idealne dla Twojej stopy.
Kilka minut biegu dziennie może zmienić nasze życie Kilka minut biegu dziennie może zmienić nasze życie Zawsze się gdzieś śpieszymy: do pracy, na autobus, na spotkanie. Niemalże żyjemy w biegu! Dlaczego więc nie zrobić z biegania naszego hobby?
Bieganie z pulsometrem Bieganie z pulsometrem Niezależnie od tego czy jesteś początkującym biegaczem, czy też prawdziwym miłośnikiem maratonów, powinieneś zaopatrzyć się w pulsometr. To niewielkie urządzenie...