Przegląd urządzeń fitness

Każdy z nas chciałby częściej się ruszać. Siedzący tryb pracy, czy też praca stojąca sprawiają, że czujemy się zbyt zmęczeni by robić coś jeszcze. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ruch czy też dodatkowe ćwiczenia są dla nas niebywale korzystne. Nie tylko rozwijają nasze mięśnie i poprawiają kondycje. Regularne ćwiczenia poprawiają ogólne samopoczucie poprzez dostarczenie dużej ilości endorfin. Trening pozwala na dotlenienie mięśni przez co również lepiej się czujemy. Zaczynamy chodzić pewni siebie, bardziej wyprostowani, przez co od razu wyglądamy młodziej. Jak więc widzimy odrobina ruchu może zmienić nasze życie. Nie mówiąc już o ilości spalonych kalorii. Nie każdy ma jednak czas na to by chodzić do klubów fitness, czy też zażywać aktywności w terenie. Właśnie dlatego należy skupić się na ćwiczeniach w domu. Wybierz odpowiedni sprzęt fitness dla siebie i ciesz się życiem.

Bieżnia

Jeżeli lubisz (czy też lubiłeś w młodości) bieganie z pewnością zainteresuje Cię bieżnia. Dlaczego warto zacząć trenować na bieżni, i w czym bieżnia może być lepsza od normalnego biegu w plenerze? Na bieżni możemy biegać bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Niezależnie od tego czy na zewnątrz pada deszcz, czy też leży śnieg, my zawsze możemy włączyć urządzenie nie opuszczając treningu. Bieganie na bieżni jest również dużo bezpieczniejsze niż bieganie w terenie. System specjalnych amortyzatorów sprawia, że nasze stawy nie są tak obciążone jak przy bieganiu np. po asfalcie. Trenując na bieżni nie musimy sobie zawracać głowy wybieraniem trasy biegowej. Biegając na bieżni możemy oczywiście mieć możliwość regulowania poziomu trudności ćwiczeń według naszych potrzeb, a nie według zróżnicowania terenu. Oczywiście dużym plusem jest również możliwość ustawienia, czy też stworzenia własnych programów treningowych. Bieżnie są dość proste w obsłudze, dlatego też nie powinny nikomu sprawić problemu. Ćwicząc na bieżni można jednocześnie oglądać serial, wiadomości, czy też słuchać ulubionej muzyki.

     

źródło: www.asport.pl

Na co zwrócić uwagę kupując bieżnie?

Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na zorganizowanie w swoim domu mini siłowni, rozglądaj się za sprzętami, które można złożyć i przetransportować, za pomocą kółek transportowych. Kupując bieżnie starajmy się dostosować długość pasa bieżni do naszego wzrostu. Przy wzroście ok. 160 cm możemy wybrać bieżnię o długości 120 cm. Jeżeli natomiast mamy 190 cm wzrostu zainwestujmy w urządzenie z dłuższym pasem np. o długości 150 cm. Istotne są również wymiary. Długość pasa bieżni powinna być dostosowana do naszego wzrostu. Jeśli mamy ok. 1,70 m, wystarczy taśma o wymiarach 120 na 38 centymetrów. Gdy przekraczamy 1,90 m, wtedy lepiej zainwestować w pas o większych wymiarach (np. 150 na 50 cm). Sprawdźmy też maksymalne obciążenie bieżni. Tańsze urządzenia zazwyczaj tolerują biegaczy, których waga nie przekracza 100 kg.

Niektóre modele bieżni posiadają programy HRC, dzięki którym komputer urządzenia kontroluje abyśmy nie przekraczali górnej granicy naszego tętna. Jeżeli zależy nam na stałej kontroli ćwiczeń warto jest przyjrzeć się ustawieniom komputera. Czytelny wyświetlacz, który pokaże nam wszystkie podstawowe informacje jest naprawdę wygodny.

źródło: www.asport.pl

Decydując się na zakup bieżni powinniśmy określić budżet. Oczywiście modele z wyższej półki są wykonane z lepszej jakości materiałów oraz cechują się lepszymi parametrami. Jednak jeżeli nasze treningi nie mają być codzienne, nawet tańsze bieżnie są w stanie zadowolić nas jako konsumentów.

Istnieją dwa modele bieżni – magnetyczne i elektryczne. Różnica polega na tym, że bieżnia elektryczna jest zasilana silnikiem, magnetyczna natomiast zasilana jest siłą naszych nóg. Przez to ćwiczenia na bieżni magnetycznej są znacznie trudniejsze. Bieg na bieżni elektrycznej jest przyjemniejszy, a przy okazji użytkownik może dostosować intensywność treningu do swoich potrzeb.

         

BIEŻNIA ELEKTROMAGNETYCZNA                             BIEŻNIA MAGNETYCZNA

źródło: www.asport.pl

Teraz może przejdźmy do następnego urządzenia czyli do orbitreka

Orbitrek

Orbitrek czyli inaczej mówiąc tranżer eliptyczny cieszy się naprawdę dużą popularnością.Trening na orbitreku nie należy do skomplikowanych, a można nawet powiedzieć że jest wygodny. Dzieje się tak dlatego, iż kołowe, czy też eliptyczne ruchy angażują ogromną ilość mięśni kończyn górnych i dolnych. Dlatego długie, lecz nie bardzo intensywne treningi przynoszą niebywałe efekty.

Ćwiczenia na orbitreku łączą w sobie trening na bieżni, rowerku treningowym oraz stepperze. Taki trening pozwala spalić ogromną ilość kalorii. Dużym plusem orbitreka jest oczywiście fakt iż nie obciąża on stawów. Dzieje się tak dlatego, że stopy nie uderzają o podłoże dlatego sprzęt ten poleca się osobom starszym, czy też osobom po kontuzjach. Orbitrek jest sprzętem ogólnorozwojowym, dzięki czemu ma zbawienny wpływ na układ krążenia czy też układ oddechowy. Ćwiczenia na orbitreku doskonale wpływają na rzeźbę zarówno nóg, jak i pośladków. Taki trening pomaga w pozbyciu się cellulitu oraz w ujędrnieniu skóry.

    

źródło: www.asport.pl

Oczywiście tak samo jak w przypadku bieżni, dobrze jest wybrać taki orbitrek, który będzie miał możliwość zmiany programów treningowych

Wybierając orbitrek zwróćmy uwagę na koło zamachowe. Jest ono jednym z ważniejszych elementów tego sprzętu fitness. Od wagi koła zależy płynność ruchu czy też możliwość ustawienia odpowiedniej siły oporu. Większe i cięższe koło zamachowe może wpłynąć na płynność treningu oraz możliwość ustawienia większego oporu. Duży wpływ na tenże opór ma również dużej mocy magnes.

Orbitreki mogą posiadać magnetyczny oraz elektromagnetyczny system hamowania. System magnetyczny wytwarza opór dzięki rozmieszonym wokół koła magnesom. Takie orbitreki w większości przypadków posiadają regulację siły oporu za pomocą pokrętła. System elektromagnetyczny działa bardzo podobnie jest natomiast dużo bardziej precyzyjny. W takim przypadku regulujemy siłę oporu za pomocą panelu komputera.

                  

ORBITREK MAGNETYCZNY                 ORBITREK ELEKTROMAGNETYCZNY

źródło: www.asport.pl

Oczywiście orbitreki tak samo jak bieżnie różnią się między sobą różnicą wykonania, a także wykorzystaniem różnej jakości materiałów, dlatego różnica cenowa między poszczególnymi modelami może być naprawdę duża. Tak samo jak w przypadku bieżni trzeba się zastanowić jak duża będzie intensywność naszych ćwiczeń.

Bardzo istotną rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie orbitreka jest „długość kroku”. Żeby pozwolić sobie na możliwość regulacji długości i wysokości kroków musimy zainwestować w droższy model. Dostrojenie długości kroku, jest dość istotne dla komfortu ćwiczeń.

Dobry orbitrek powinien nieustannie kontrolować nasz puls poprzez czujniki w uchwytach, oraz informacje wyświetlane przez komputer. Standardowe funkcję takiego komputera to czas, dystans oraz prędkość wykonywania ćwiczenia, oraz ilość spalonych kalorii. Modele droższe posiadają programy HRC, które są sterowane pracą naszego serca, programy użytkownika, interwałowe oraz inne.

   

źródło: www.asport.pl

Rower treningowy

Rowerek treningowy to chyba jedno z najpopularniejszych urządzeń do treningów w warunkach domowych. Rowerki są na tyle uniwersalne, że może na nich ćwiczyć niemalże każdy, bez względu na wiek. Ćwiczenia na rowerku są zalecane osobom podczas rehabilitacji

Ćwiczenia na rowerkach skupiają się na poprawie mięśni kończyn dolnych oraz pośladków. Oczywiście prawidłowo wykonywane ćwiczenia działają również na mięśnie brzucha, klatki piersiowej czy też ramion. Jazda na rowerku już nawet trzy razy w tygodniu może poprawić wydolność organizmu oraz zadbać o sylwetkę. Rowery stacjonarne wymuszają pracę mięśni łydek, ud, pośladków oraz w mniejszym stopniu brzucha, klatki piersiowej, grzbietu i ramion. W ten sposób pomagają nam zrzucić zbędne kilogramy, zachować smukłą sylwetkę, poprawić wydolność organizmu, a nawet uelastycznić skórę. Rowery treningowe zbawiennie wpływają również na układ krążenia, układ oddechowy, a także pomagają walczyć ze stresem i poprawiają samopoczucie.

 

źródło: www.asport.pl

Rowerki treningowe to chyba najtańsze z urządzeń fitness, stąd też tak duża popularność. Drugim plusem są niewielkie rozmiary. Kupując rower treningowy możemy wybrać rowery mechaniczne, magnetyczne oraz elektromagnetyczne. Najtańsze z nich czyli rowery mechaniczne są najprostsze w budowie. Tutaj opór tworzy się poprzez tarcie koła zamachowego. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są rowery mechaniczne, i to one cieszą się największa popularnością na rynku. Tutaj opór tak samo jak w przypadku orbitreków jest wytwarzany za pomocą pola magnetycznego. Taki rowerek jest znacznie cichszy, a jazda na nim jest bardziej płynna. Tutaj również łatwo jest ustawić opór. Rowery elektromagnetyczne mają możliwość ustawienia największego oporu.

           

ROWER MECHANICZNY                          ROWER MAGNETYCZNY

źródło: www.asport.pl

Nie jest to jedyny podział rowerków treningowych. Możemy spotkać się w sklepach z rowerkami o różnych typach budowy. Najbardziej popularne to oczywiście rowerki pionowe, na których ćwiczący przyjmuje pozycję pionową. Następne w kolejce są rowerki poziome, które poleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na różne dolegliwości związane z kręgosłupem czy też plecami. Rowerek posiada wygodne oparcie oraz obniżony korpus. Ostatni rodzaj rowerków to rower spinningowy. Trening na nim polega na jeździe na rowerze w pozycji mocno pochylonej. Doskonały wybór dla osób uwielbiających aktywny tryb życia.

  

ROWER PIONOWY                                  ROWER POZIOMY                                 ROWER SPININGOWY

źródło: www.asport.pl


Przy zakupie rowerka również powinniśmy zwrócić uwagę na komputerek treningowy oraz jego funkcje. Oprócz klasycznych wersji możemy znaleźć rowerki z możliwością pomiaru tkanki tłuszczowej, czy też z programem, który umożliwi określić naszą kondycję. Niektóre, bardziej nowoczesne modele można podłączyć do komputera, aby tam wprowadzać dane z treningu.

Wioślarz

Wioślarz to urządzenie, które doskonale imituje ruchy podczas wiosłowania. Jest ono uniwersalne, bo pozwala no ogólnorozwojowy trening całego organizmu. Linki angażują górną cześć ciała, ruchome siedzisko natomiast skupia się na dolnych partiach ciała, Na wioślarzu można poprawiać kondycję, wygląd ciała oraz wykonywać treningi cardio.

źródło: www.asport.pl

Różne modele wioseł treningowych mogą różnią się ceną, konstrukcją ramy, rodzajem napędu, funkcjami komputera oraz siedziskiem. Tutaj znowu musimy zadać sobie pytanie, jak długo zamierzamy ćwiczyć, jak często i czego oczekujemy od takiej maszyny.

Istnieje naprawdę wiele modeli wioślarzy treningowych, wybierając ten idealny dla nas z pewnością będziemy się rozglądać pomiędzy najpopularniejszymi. Są to wioślarze z systemem elektromagnetycznym, powietrznym, magnetyczni powietrznym, hydraulicznym oraz wioślarze z gumowymi linkami.

Wioślarze z systemem powietrznym czy też magnetyczno-powietrznym posiadają napęd, który przenosimy za pomocą łańcucha na koło zamachowe. Wioślarze elektromagnetyczne, posiadają tak jak i inne urządzenia fitness z tego rodzaju magnetyczny system oporu, regulowany za pomocą pokrętła czy też przycisków. Wioślarz hydrauliczny pozwala na regulowanie obciążenia poprzez tłoki hydrauliczne, dzięki czemu każdy użytkownik będzie w stanie dopasować urządzenie o swoich potrzeb oraz możliwości. Wioślarz z gumowymi linkami, w którym opór regulujemy poprzez doczepienie gum. Istnieje również najbardziej innowacyjny system oporu – wodny sysyem tworzenia oporu.

WIOŚLARZ  POWIETRZNY                                        WIOŚLARZ MAGNETYCZNY

źródło: www.asport.pl

 

WIOŚLARZ HYDRAULICZNY                   WIOŚLARZ Z GUMOWYMI LINKAMI

źródło: www.asport.pl

Kupując sprzęty fitness zawsze zwracajmy uwagę na ich nośność. Urządzenie musi być dopasowane do ciężaru osoby ćwiczącej. Jeżeli przekraczamy tą wagę z pewnością bieżnia, rowerek, orbitrek czy też wioślarz będą miały znacznie krótszą żywotność.

Myślę, że ten artykuł przybliżył pokrótce te cztery urządzenia fitness. Jeżeli nadal wahasz się nad wyborem wybierz się jednorazowo na siłownię. Pod okiem instruktora będziesz mógł sprawdzić który rodzaj ćwiczeń Ci odpowiada i jakie urządzenie ostatecznie wybrać.

 

Inne porady
Jak wybrać odpowiednie hula hop? Jak wybrać odpowiednie hula hop? Na rynku pojawiły się nowe kółka hula-hop. Czym różnią się od klasycznych i dobrze nam znanych z dzieciństwa zabawek? Które z nich wybrać by ćwiczenie na nich...
Ćwiczenia na piłce gimnastycznej Ćwiczenia na piłce gimnastycznej Ćwiczenia na piłce są niezwykle proste i efektowne, a można je wykonywać niemalże wszędzie - w domu, czy też na siłowni. Jeżeli marzysz o pięknej figurze i sprawnym...
Hula hop jako sposób na zgrabną sylwetkę Hula hop jako sposób na zgrabną sylwetkę Ćwiczenia na hula hop bardziej przypominają dziecięcą zabawę niż trening. Kilka minut kręcenia dziennie pokaże jak w prosty i przyjemny sposób zadbać o siebie i...
3 powody, dla których warto zapisywać swoje cele fitness! 3 powody, dla których warto zapisywać swoje cele fitness! Cele są niezwykle ważne w biznesie i karierze. Dlaczego więc są tak zaniedbane, jeśli chodzi o zdrowie? Potrzebny jest plan, aby odnieść sukces w każdej dziedzinie...