
.jpg)


Hokej to jedna z najpopularniejszych zespołowych dyscyplin sportowych w okresie zimowym. Również i w Polsce każdego roku pojawia się coraz więcej sympatyków tego sportu, między innymi dlatego, że powstaje coraz więcej lodowisk dostosowanych do angażowania się w tę aktywność fizyczną.
Historia hokeja jest długa i fascynująca, dlatego chcąc głębiej zanurzyć się w ten fascynujący sport, warto poznać kilka faktów z nią związanych. Pierwsze przesłanki na temat hokeja pochodzą już z XV wieku, natomiast sama nazwa sportu prawdopodobnie pochodzi od hoquet, co w języku francuskim oznacza kij – zgięty bądź pasterski. Użyto go po raz pierwszy w odniesieniu do rozrywek na lodzie w roku 1785. Nowoczesna forma hokeja natomiast dotarła z Ameryki Północnej na nasz konytnent w XIX wieku, nasi sąsiedzi – Niemcy i Czechy należeli do pionerów tego sportu w Europie obok takich państw jak Anglia, Francja, Szwajcaria czy Belgia. Niedługo potem bo w roku 1908 Wpowstała pierwsza organizacja międzynarodowa hokeja na lodzie zwana LIHG, którą następnie przemianowano na IIHF. Hokej został uznany dyscypliną olimpijską w roku 1924, tym samym ugruntowując sobie pozycję wśród innych ważnych sportów zimowych. Warto jeszcze wspomnieć o lidze NHL, która do dziś zrzesza 30 zespołów.
źródło: www.uks-pobiedziska-letnisko.prv.pl
Hokej należy do sportów kontaktowych, w których dopuszcza się ataki ciałem, stąd rozpoczynając przygodę z tym sportem należy pamiętać o wysokim ryzyku kontuzji. Jednak by zminimalizować zagrożenie z tym związane obok podstawowego wyposażenia (kijek i łyżwy) hokeista musi pamiętać o pełnym zestawie ochraniaczy. Koniecznie trzeba mieć ochraniacze na zęby, ramiona, łokcie, ale także niezbędny jest kask, rękawice oraz specjalne spodnie. Jeśli chodzi o bramkarzy są jeszcze lepiej wyposażeni – ochraniacze na nogi, jak również specjalne maski to wymóg, bowiem sportowcy grający na tej pozycji są jeszcze bardziej narażeni na ataki.
Kadra meczowa drużyny hokejowej to 22 zawodników, z czego 2 jest bramkarzami, a pozostała 20 to sportowcy przeznaczeni do gry w polu, przy czym na boisku przebywa 5 graczy w polu i jeden bramkarz (w jednej drużynie). Oprócz wyżej wymienionych elementów wyposażenia, do gry niezbędny jest kauczukowy krążek. To właśnie o niego trwa walka i cały proces gry opiera się na tym, że za pomocą kijów trzeba trafić krążkiem do bramki należącej do przeciwnej drużyny. Rozgrywka jest podzielona na 3 tercje po 20 minut, co w sumie daje 60 minut czystej gry. Samo pole gry (lodowisko) jest określone bandami, ponadto jest podzielone na mniejsze części – tercje oznaczone niebieskimi liniami oraz czerwoną linię środkową idącą przez sam środek boiska. Do tego dochodzą ławki rezerwowych umieszczone w pobliżu.
źródło: www.planeria.pl
Krążek jest zagrywany kijkiem (najczęściej), ale też łyżwą bądź ręką. Natomiast jeśli chodzi już o samo zdobycie brami można się posłużyć jedynie kijkiem. Na lodowisku w czasie gry nie może przebywać większa ilość graczy niż 6 na daną drużynę. Każda tercja oraz dalszy ciąg gry w przypadku zdobycia gola przez jedną z drużyn rozpoczyna się od wznowienia na środku tafli, co jest charakterystyczne dla hokeja. Jeśli chodzi o mecze turniejowe mecz nie może zakończyć się remisem, dla ułatwienia w ramach nowoczesnych reguł ustalono, że drużyna, która zdobyła więcej punktów w czasie regulaminowym zyskuje ekstra 3 punkty, przegrana – nie dostaje żadnego. W celu rozstrzygnięcia możliwe jest również zarządzenie dogrywki, jednak ze zmniejszoną liczbą graczy (do pięciu na drużynę). Ta drużyna, która jako pierwsza w czasie rozgrywki zdobywa gola – kończy i wygrywa cały mecz. W przypadku braku rozstrzygnięcia w czasie rozgrywki sędzia zarządza rzuty karne.
W kolejnych poradnikach podamy szczegółowe wskazówki co do tego jak przygotować się do pierwszej hokejowej rozgrywki. Zaglądajcie!