Hokej - sport z historią

Hokej to jedna z najpopularniejszych zespołowych dyscyplin sportowych w okresie zimowym. Również i w Polsce każdego roku pojawia się coraz więcej sympatyków tego sportu, między innymi dlatego, że powstaje coraz więcej lodowisk dostosowanych do angażowania się w tę aktywność fizyczną.

Skąd się to wzięło?

Historia hokeja jest długa i fascynująca, dlatego chcąc głębiej zanurzyć się w ten fascynujący sport, warto poznać kilka faktów z nią związanych. Pierwsze przesłanki na temat hokeja pochodzą już z XV wieku, natomiast sama nazwa sportu prawdopodobnie pochodzi od hoquet, co w języku francuskim oznacza kij – zgięty bądź pasterski. Użyto go po raz pierwszy w odniesieniu do rozrywek na lodzie w roku 1785. Nowoczesna forma hokeja natomiast dotarła z Ameryki Północnej na nasz konytnent w XIX wieku, nasi sąsiedzi – Niemcy i Czechy należeli do pionerów tego sportu w Europie obok takich państw jak Anglia, Francja, Szwajcaria czy Belgia. Niedługo potem bo w roku 1908 Wpowstała pierwsza organizacja międzynarodowa hokeja na lodzie zwana LIHG, którą następnie przemianowano na IIHF. Hokej został uznany dyscypliną olimpijską w roku 1924, tym samym ugruntowując sobie pozycję wśród innych ważnych sportów zimowych. Warto jeszcze wspomnieć o lidze NHL, która do dziś zrzesza 30 zespołów.

 

źródło: www.uks-pobiedziska-letnisko.prv.pl

 

Niezbędne wyposażenie

Hokej należy do sportów kontaktowych, w których dopuszcza się ataki ciałem, stąd rozpoczynając przygodę z tym sportem należy pamiętać o wysokim ryzyku kontuzji. Jednak by zminimalizować zagrożenie z tym związane obok podstawowego wyposażenia (kijek i łyżwy) hokeista musi pamiętać o pełnym zestawie ochraniaczy. Koniecznie trzeba mieć ochraniacze na zęby, ramiona, łokcie, ale także niezbędny jest kask, rękawice oraz specjalne spodnie. Jeśli chodzi o bramkarzy są jeszcze lepiej wyposażeni – ochraniacze na nogi, jak również specjalne maski to wymóg, bowiem sportowcy grający na tej pozycji są jeszcze bardziej narażeni na ataki.

Jak grać? Ogólne zasady.

Kadra meczowa drużyny hokejowej to 22 zawodników, z czego 2 jest bramkarzami, a pozostała 20 to sportowcy przeznaczeni do gry w polu, przy czym na boisku przebywa 5 graczy w polu i jeden bramkarz (w jednej drużynie). Oprócz wyżej wymienionych elementów wyposażenia, do gry niezbędny jest kauczukowy krążek. To właśnie o niego trwa walka i cały proces gry opiera się na tym, że za pomocą kijów trzeba trafić krążkiem do bramki należącej do przeciwnej drużyny. Rozgrywka jest podzielona na 3 tercje po 20 minut, co w sumie daje 60 minut czystej gry. Samo pole gry (lodowisko) jest określone bandami, ponadto jest podzielone na mniejsze części – tercje oznaczone niebieskimi liniami oraz czerwoną linię środkową idącą przez sam środek boiska. Do tego dochodzą ławki rezerwowych umieszczone w pobliżu.

 

źródło: www.planeria.pl

 

Krążek jest zagrywany kijkiem (najczęściej), ale też łyżwą bądź ręką. Natomiast jeśli chodzi już o samo zdobycie brami można się posłużyć jedynie kijkiem. Na lodowisku w czasie gry nie może przebywać większa ilość graczy niż 6 na daną drużynę. Każda tercja oraz dalszy ciąg gry w przypadku zdobycia gola przez jedną z drużyn rozpoczyna się od wznowienia na środku tafli, co jest charakterystyczne dla hokeja. Jeśli chodzi o mecze turniejowe mecz nie może zakończyć się remisem, dla ułatwienia w ramach nowoczesnych reguł ustalono, że drużyna, która zdobyła więcej punktów w czasie regulaminowym zyskuje ekstra 3 punkty, przegrana – nie dostaje żadnego. W celu rozstrzygnięcia możliwe jest również zarządzenie dogrywki, jednak ze zmniejszoną liczbą graczy (do pięciu na drużynę). Ta drużyna, która jako pierwsza w czasie rozgrywki zdobywa gola – kończy i wygrywa cały mecz. W przypadku braku rozstrzygnięcia w czasie rozgrywki sędzia zarządza rzuty karne.

 

W kolejnych poradnikach podamy szczegółowe wskazówki co do tego jak przygotować się do pierwszej hokejowej rozgrywki. Zaglądajcie!