
.jpg)


Joga jest tym rodzajem aktywności fizycznej, który wpływa wszechstronnie nie tylko na nasze ciało, ale również i nasz umysł. Zaczynający swoją przygodę z jogą powinni rozpocząć ćwiczenia od podstawowych asanów, czyli pozycji stojących. Stanowią one wstęp do kolejnych, trudniejszych pozycji w jodze, są swoistą rozgrzewką przed bardziej skomplikowanymi ułożeniami ciała.
Pozycje stojące jako preludium dalszej przygody z jogą mają bardzo ważny wpływ na nasze ciało, pod warunkiem, oczywiście, że są wykonywane prawidłowo i z należytą starannością. Przede wszystkim kształtują prawidłową, wyprostowaną postawę ciała, dzięki czemu zwalczają dolegliwości bólowe kręgosłupa. Pomagają również w utrzymywaniu równowagi ciała, dlatego też w pozycjach tych wykorzystuje się często stanie na jednej nodze. Jest to szczególnie istotne z tego względu, że joga jako nieodłączna część filozofii indyjskiej dowodzi bezpośrednich związków pomiędzy równowagą ciała a równowagą umysłu.
źródło: www.drfranklipman.com
Podczas wykonywania pozycji stojących w jodze ciężar ciała przeniesiony jest na stopy, nogi oraz biodra. Poprzez skłony do przodu, na boki, wyciąganie ciała w górę, skręty, odgięcia do tyłu czy skrętoskłony usprawniamy siłę oraz elastyczność ciała, wzmacniamy kostki, kolana, uda, łydki, pachwiny, biodra oraz klatkę piersiową. Regularnie wykonywane pozycje stojące w jodze mają również niemały wpływ zdrowotny. Uśmierzają bóle kręgosłupa, nóg i bioder, niwelują drobne wady postawy, jak na przykład płaskostopie, poprawiają pracę przewodu pokarmowego. Mają szerokie zastosowanie terapeutyczne w takich dolegliwościach, jak rwa kulszowa czy nawet astma.
Lista korzyści z wykonywania pozycji stojących w jodze jest długa. Jak wszystkie pozycje w jodze, tak i te, dbają nie tylko o ciało, ale i umysł. Wpływają na nas relaksacyjnie, likwidują negatywne skutki stresu, odprężają i wyciszają.
Podobnie jak inne pozycje w jodze, również i te stojące nie są wskazane dla osób z urazami kolan, kostek, bioder czy szyi. Nie powinny ich także wykonywać kobiety w zaawansowanej ciąży oraz osoby z nadciśnieniem tętniczym.
Przykładowe pozycje stojące w jodze:
ardha candrasana – pozycja półksiężyca: ciężar ciała na prawej stopie, prawa noga i ręka wyprostowane, unosimy w górę lewą rękę i nogę
źródło: www.drfranklipman.com
urdhva hastasana – nogi wyprostowane, mocno wyprostowane ręce unosimy bokami do góry na szerokość barków
natarajasana – pozycja króla tańca, ciężar ciała na lewej stopie, zginamy prawą nogę, a kolano przesuwamy do tyłu, prawa pięta do sufitu, prawą dłonią sięgamy za prawą stopę, utrzymujemy równowagę
źródło: www.joga-joga.pl
parivrtta parsvakonasana – pozycja odwróconego kąta, stajemy w dużym rozkroku, dłonie na biodrach, prawa stopa pod kątem 90° do prawej nogi, lewa stopa nieco do środka, lewe udo obracamy na zewnątrz, odwracamy tułów w lewą stronę, zginamy prawe kolano, lewa noga wyprostowana
źródło: www.joga-joga.pl