Jak ostrzyć łyżwy?

Profesjonalnie i odpowiednio zaostrzone łyżwy wpływają na szybką, komfortową i, co ważne, bezpieczną jazdę. Jeśli w trakcie lodowych szaleństw czujesz, że Twoje łyżwy ślizgają się na boki, Ty sam tracisz przyczepność, a nogi uciekają jakby bez kontroli, to znak, że czas naostrzyć sprzęt. Musimy jeszcze zadecydować, czy wykonamy ostrzenie samodzielnie czy skorzystamy z usług profesjonalnego serwisu.

źródło: foter.com

Jakie łyżwy wymagają ostrzenia? Z pewnością te, które są przez nas często i intensywnie eksploatowane, ale również i te, których przez długi czas nie używaliśmy. Sprzęt rzucony w kąt lub na dno szafy stępi się tak samo, jak ten, który wykorzystujemy niemal codziennie. Ostrzenie czeka też całkiem nowe łyżwy oraz takie, które uległy zniszczeniu przez rdzę lub posiadają matową płozę.

 

Ostrzeniem zajmują się specjalne serwisy, ostrzalnie. Posiadają one profesjonalne szlifierki, które precyzyjnie wykonają cały proces ostrzenia, dostosowany do rodzaju łyżew. Nie każde łyżwy bowiem ostrzy się w ten sam sposób. Osoby początkujące i o mniejszej wadze muszą mieć jak najpłytszy, najmniejszy rowek w płozie, czyli 0,5 mm. Głębszy rowek, do 1 mm, zalecany jest do łyżew figurowych. Nie wolno, oczywiście, przesadzić w ostrzeniu sprzętu – im łyżwy będą bardziej ostrze, a tym samym rowek w płozie głębszy, tym jazda i wszelkie manewry, między innymi hamowanie, będą utrudnione. Profesjonalne ostrzalnie znajdują się najczęściej przy większych lodowiskach, sklepach sportowych i ze sprzętem narciarskim. Można, oczywiście, wykonać ostrzenie sprzętu samodzielnie. W tym celu potrzebna nam będzie szlifierka, na przykład diamentowa z antypoślizgowymi nóżkami. Płozę łyżew ustawiamy wówczas w pozycji równoległej do ostrza tarczy i spokojnie, przy użyciu tej samej siły i z taką samą prędkością, przesuwamy ją wzdłuż maszyny. Przy niewielkim stępieniu łyżew do ich naostrzenia wystarczy osełka. Warto jednak przemyśleć samodzielne ostrzenie sprzętu, w wyniku którego mogą pojawić się na nim nierówności niepozwalające na komfortową i, co ważne, bezpieczną jazdę. Nie mając doświadczenia i, bądź co bądź, specjalistycznej maszyny, łatwo o stępienie, a nawet zniszczenie łyżew.

źródło: foter.com

Zaletą ostrzenia łyżew w specjalizującym się w tej dziedzinie serwisie jest kompleksowe podejście wykwalifikowanego personelu do tej czynności. Przed ostrzeniem sprzętu zbierają oni potrzebne informacje na temat sprzętu, mierzą grubość płóz, określają najlepsze parametry techniczne dla sprzętu. Dzięki temu ostrzenie dostosowane jest do konkretnego rodzaju łyżew. Nierzadko ostrzenie właściwe zostaje poprzedzone ostrzeniem wstępnym, czyli pierwszym zdarciem niewielkiej warstwy płozy.

 

Po naostrzeniu rowek w płozie musi być minimalny - nie mniejszy niż 0,5 mm i nie większy niż 1 mm. Wszystko zależy od umiejętności łyżwiarza, stopnia zaawansowania jego jazdy oraz rodzaju łyżew. Kończąc ostrzenie warto pokryć płozę warstwą wosku, który ochroni ostrze przed rdzewieniem. Pamiętajmy także o tym, że bezpośrednio po ostrzeniu łyżew sprzęt będzie dość „wrażliwy” - wszelkie manewry, jak na przykład hamowanie, mogą być utrudnione. Wszystko wróci do normy, gdy łyżwy nieco się stępią.

Jeśli poszukujesz solidnych i profesjonalnych łyżew, które tak szybko się nie stępią to zajrzyj na stronę pod adresem:

http://www.lyzwy.net.pl