Trening strzelecki w piłce nożnej

Któż z nas pamięta o pięknych dryblingach, widowiskowych akcjach niezakończonych celnym strzałem na bramkę? Powiedzmy sobie szczerze, że liczą się tylko gole, choć wiadomo, bez precyzyjnych podań, skutecznym kontrolowaniu piłki i panowaniu nad nią, szybkości w działaniu oraz zwinności zawodników nie ma mowy o celnym strzale na bramkę przeciwnika. Wykształceniu w graczach mocnego instynktu strzeleckiego mają służyć treningi i prowadzone na nich specjalne ćwiczenia.

źródło: foter.com

Najlepszym treningiem doskonalącym celność strzałów jest jak najczęstsza gra na boisku. Trzeba nauczyć się różnych sposobów na zdobywanie goli, w przeciwnym razie bramkarz będzie w stanie przewidzieć Twój ruch. Światowej klasy zawodnicy zgodnie podkreślają, że jeżeli pokierujesz piłką dokładnie w taki sposób, w jaki sobie zamierzyłeś, to wówczas uderzenie będzie trudniejsze do zatrzymania i obronienia. Celny strzał do bramki jest wypadkową i zwieńczeniem wcześniejszych kroków zawodnika. Dlatego musi on nieustannie doskonalić technikę przyjęcia piłki i kończenia akcji, wykorzystywania danych mu szans. Dzięki temu zyska on cenne sekundy na osiągnięcie przewagi nad przeciwnikiem. Pracując nad kontrolą piłki, napastnik zyskuje na boisku pewność siebie, tak bardzo potrzebną mu do oddania celnego strzału. Podczas treningu strzeleckiego zawodnicy mają doskonalić technikę i dokładność strzałów, kształtować szybkość działania, zwinność, zwrotność, orientację przestrzenną, wyczucie piłki oraz współpracę z innymi graczami na boisku.

źródło: foter.com

Trening strzelecki nie może obyć się bez dobrej rozgrzewki, która także ma za zadanie wykształcenie w graczach umiejętności różnicowania tempa gry, koordynacji oraz panowania nad piłką i utrzymywania z nią ciągłego kontaktu. Ustawieni w szeregu zawodnicy, jeden za drugim, na sygnał gwizdka wybiegają, wykonując różnorodne ćwiczenia z piłką – podrzucają ją w górę, łapiąc ją w biegu, rzucają ją kozłem i łapią, w czasie rzutu piłki do góry, wykonują skłon, dotykają rękami ziemię i łapią piłkę, która w tym czasie odbija się od podłoża. Podrzut piłki do góry można wykonywać również bokiem lub na przemian do przodu i do tyłu.

Właściwe ćwiczenia podczas treningu strzeleckiego mają doskonalić w zawodnikach umiejętność wykonywania celnych strzałów w różnych sytuacjach meczowych. Jedno z takich ćwiczeń polega na ustawieniu graczy z piłką poza obrębem pola karnego. Na około 15 metrze ustawiany jest pachołek lub miejsce to jest zajmowane przez trenera. Biegnący i prowadzący piłkę w jego kierunku zawodnicy przed dobiegnięciem do wyznaczonego przez pachołek miejsca są informowani o tym, z której strony mają go ominąć. Po przekroczeniu granicy wyznaczonej przez pachołek gracze wykonują strzał na bramkę, w której znajduje się bramkarz. W ćwiczeniu tym piłkarze oswajają się z nagłą zmianą kierunku gry.

 

W innym ćwiczeniu zawodnicy trenują parami. Ustawieni są kilka metrów przed polem karnym, po gwizdku ruszają do przodu z piłką. Drugi z graczy jakiś czas biegnie za plecami swojego partnera, aby za chwilę wybiec w prawą lub lewą stronę. Będący w posiadaniu piłki gracz wystawia ją swojemu koledze, a ten w pełnym biegu celuje w bramkę, w której stoi bramkarz.

 

Inne ćwiczenie doskonalące technikę strzałów i przyjmowania piłki angażuje do pracy czterech zawodników – stojącego naprzeciwko bramki, na skraju pola karnego gracza, bramkarza oraz dwóch piłkarzy zajmujących pozycje obok słupków bramki. Ci ostatni podają na przemian, w dość szybkim tempie piłkę znajdującemu się w polu karnym zawodnikowi. Jego zadaniem jest jej precyzyjne przyjęcie, jednak wyłącznie w pojedynczym kontakcie, drugi musi być już uderzeniem na bramkę. Stojący naprzeciwko niej gracz nie może zmieniać swojej pozycji. Zawodnicy podający piłkę mogą natomiast zmieniać sposób jej podawania.

 

Niezbędną do nauki piłkę do nogi możesz zakupić w sklepie internetowym. Jeśli trenujesz wspólnie ze swoim dzieckiem sprawdź sklep sportowy dla dzieci Asport-Junior i kategorię znajdującą się pod adresem: http://www.asport-junior.pl/k/131/pilki-nozne-dla-dzieci/