Jak dobrze grać w siatkówkę?

Siatkówka jako jedna z najpopularniejszych gier zespołowych wymaga od trenujących ją zawodników opanowania nie tylko dość trudnych technik, ale także wykształcenia w sobie takich umiejętności, jak zwinność, sprawność i najważniejsza – skoczność. Na dobrą grę w siatkówkę składają się trzy kluczowe elementy – technika i taktyka, fizyczne oraz psychiczne przygotowanie zawodnika. Co istotne, nie można tych dwóch elementów od siebie rozdzielać, muszą być one traktowane i trenowane jednocześnie, synchronicznie.

źródło: foter.com

Kluczową kwestią w ciągłym doskonaleniu gry w siatkówkę, tak samo jak to bywa w przypadku innych dyscyplin sportowych, jest regularność treningu i duża liczba różnorodnych ćwiczeń. Ważne jest jednak to, aby ćwiczenia te nie były oderwane od rzeczywistości. Trening musi stwarzać zawodnikom sytuacje, które realnie mogą wystąpić podczas meczu. Nic nie da także długie i monotonne powtarzanie tych samych ćwiczeń bez zakotwiczenia ich w możliwych do wystąpienia na boisku sytuacjach meczowych. Dlatego trenować trzeba przede wszystkim konkretne zdarzenia na boisku aniżeli wyrwane z kontekstu zagrywki, serwisy czy pojedyncze odbicia. Głównym zadaniem szkolenia techniki jest bowiem uczenie zachowań na boisku.

 

Kolejnym elementem usprawniającym technikę gry jest analiza błędów. Bez niej niemożliwa jest poprawa i doskonalenie warsztatu taktycznego. Aby zrozumieć istotę popełnianych błędów, pomocne będzie nagrywanie treningu czy wybranych jego fragmentów. W przygotowaniu fizycznym należy zwrócić między innymi uwagę na prawidłową postawę ciała zawodników podczas gry. Siatkówka wymaga od graczy ciągłej aktywności, maksymalnego skupienia, muszą oni pozostawać na boisku w nieustannym ruchu, niedopuszczalne jest bierne stanie na baczność. Lekki rozkrok z delikatnym wysunięciem prawej nogi do przodu oraz ugięcie kolan to podstawa efektywnej gry.

źródło: foter.com

Niemniej istotnym elementem, decydującym o komforcie gry w siatkówkę i tym samym wpływającym na jej skuteczność jest wybór odpowiedniego obuwia. Właściwie dobrane, wygodne buty pozwolą skoncentrować się zawodnikowi wyłącznie na grze, wpłyną na jego skoczność i szybkość. Obuwie powinno zapewnić stopie i stawom pełną ochronę przed kontuzjami i urazami. Elastyczna, jasna i najlepiej kauczukowa podeszwa musi zagwarantować odpowiednią przyczepność do podłoża i zamortyzować stopę w czasie skoków. Dobrze wyprofilowane wnętrze powinno być idealnie dopasowane do podbicia stopy, a zwarta konstrukcja buta musi być pozbawiona jakichkolwiek wystających szwów czy zgrubień, które mogłyby powodować bolesne otarcia.

 

Spośród wymienionych tu czynników decydujących o coraz lepszej grze w siatkówkę do najważniejszych należą: częstotliwość powtórzeń oraz ciągły kontakt z piłką, trenowanie realnych sytuacji meczowych, a nie odosobnionych pojedynczych elementów gry. Nie należy wreszcie zapominać o właściwej, pozytywnej motywacji do gry, maksymalnym skupieniu podczas chwil spędzanych na boisku oraz trenowaniu drużynowej współpracy.

Inne porady
Przepisy Sportowo Organizacyjne Polskiego Związku Piłki Siatkowej Przepisy Sportowo Organizacyjne Polskiego Związku Piłki Siatkowej Przepisy Sportowo-Organizacyjne Polskiego Związku Piłki Siatkowej - oficjalne. Rozgrywki centralne Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Prawa i obowiązki zawodnika....
Przepisy siatkówki Przepisy siatkówki Oficjalne przepisy gry w siatkówkę potwierdzone przez Polski Związek Piłki Siatkowej.