Tenis dla początkujących

Czy tenis jest dla mnie odpowiedni?

Absolutnie! Tenis jest to sportem, który to początkujący mogą uprawiać w delikatny sposób, natomiast bardziej zaawansowani gracze – mogą sobie pozwolić już na bardziej wymagający trening. Aktywność fizyczna zwiększa energię, a także pomaga zachować zdrowie, odpierając zarazki i infekcje. Trzydzieści minut umiarkowanej aktywności fizycznej wśród świeżego powietrza podczas gry w tenisa to wspaniała rzecz, jaką możemy zrobić dla swojego organizmu.

Ile lat muszę mieć, aby zacząć?

Oczywiście trzeba być w stanie utrzymać rakietę tenisową, ale gdy grę chce zacząć dziecko nie radzące sobie jeszcze z rakietą standardowej wielkości - istnieje jeszcze wiele innych możliwości. Np. mini tenis jest doskonałą grą dla młodych zawodników. Gra się tutaj z udziałem mniejszych rakiet, piłki piankowej – jest to kapitalny pomysł na wstęp do pełnej wersji gry.

Ile to będzie kosztować?

Ceny za kort wahają się w zależności od klubu, przy tym wszystkim jednak zawsze zalecane jest pójść na trening trwający pół godziny lub godzinę.

Jak mogę rozwijać moje umiejętności gry w tenisa?

Jednym ze sposobów jest zdecydować się na intensywny trening w tenisa – czyli gra w wszelkim czasie wolnym, istnieją nawet tenisowe obozy – ciekawa alternatywa na wakacje zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Możesz zacząć grać w tenisa z przyjaciółmi, rodziną lub innymi graczami, wtedy w naturalny sposób będziesz coraz lepiej się czuć na grze. Dobry sposób, aby rozwijać swoją koordynację ręka-oko koordynacja jest to ćwiczyć rzucanie i łapanie piłki albo o ścianę albo z partnerem. Twój trener do gry w tenisa będzie mieć w zanadrzu mieli wiele innych gier i ćwiczeń, które pomogą rozwinąć Ci prawidłowy ruch, koordynację i zręczność w ramach gry w tenisa.

Jeśli pełen kort wydaje Ci się zbyt duża na początku, możesz zacząć od skalowanej wersji – np. na połowie kortu. Jak zaczniesz czuć się bardziej pewny siebie - zaczniesz używać taktyki. Będziesz w stanie lepiej trafić w każdą piłkę, jeśli utrzymasz dobrą pozycję po każdym strzale, wtedy też zaczynasz rozumieć znaczenie dobrego pozycjonowania. Nie daj się złapać na pozycji z jednej strony kortu, nie pozwól się też zatrzymać w połowie drogi pomiędzy linią podstawową i siatką.

Po opanowaniu podstawowych zasad, spróbuj nauczyć się dostrzec słabość przeciwnika. To może być jego forehand, backhand czy cokolwiek innego. Wykorzystywanie słabości przeciwnika pomoże Ci rozpocząć kontrolowanie gry. Ponadto, należy pamiętać, aby używać własnych mocnych stron – jak najczęściej i jak najwięcej. Może odkryjesz, że masz silny backhand?

I nie poddawaj się! Najlepsi gracze na świecie spędzają wiele godzin na treningach w celu poprawy swojej gry. Sukces może nie przyjść od razu, więc nie bądź przygnębiony, jeśli nie zawsze będziesz w stanie dać z siebie na korcie to, co najlepsze.

Tenis jest walka umysłów, tak samo jak jest to walka na umiejętności. Poznawanie słabości przeciwnika jest jednym z najważniejszych i najbardziej fascynujących aspektów tenisa.