Anita Włodarczyk, kariera sportowa.

Anita Włodarczyk, kariera sportowa.

 

Początki Źródło: letsrun.com

We wczesnej młodości trenowała speedrower – w 1998 roku została mistrzynią Europy juniorów w rywalizacji drużynowej. Już podczas nauki w szkole podstawową zaczęła odnosić pierwsze sukcesy w lekkoatletyce kiedy to zwyciężyła w mistrzostwach województwa leszczyńskiego w czworoboju. Od 2001 roku zaczęła trenować w klubie Kadet Rawicz i początkowo zajmowała się rzutem dyskiem (w rzucie młotem zadebiutowała w 2002), a od 2005 roku startowała w barwach AZS-AWF Poznań. Na mistrzostwach Polski seniorów Włodarczyk zadebiutowała w Białej Podlaskiej zajmując 2005 roku szóste miejsce w rzucie młotem. W 2006 zdobyła pierwszy w karierze medal mistrzostw Polski seniorów zajmując w Bydgoszczy trzecie miejsce. Na rozegranych w 2007 roku w Toruniu młodzieżowych mistrzostwach Polski zdobyła srebrny medal w rzucie młotem, brązowy w rzucie dyskiem oraz uplasowała się szóstym miejscy w rywalizacji kulomiotek. Rok później w Słupsku została młodzieżową mistrzynią kraju w rzucie młotem oraz wywalczyła srebro w rzucie dyskiem, a w pchnięciu kulą była ósma. Reprezentowała Polskę na młodzieżowym czempionacie Starego Kontynentu (2007), podczas którego zajęła dziewiąte miejsce. Także w 2007 roku uplasowała się na czwartym miejscu podczas mistrzostw Polski seniorów w Poznaniu.

 

 

2008 Źródło: pinger.pl

Na początku sezonu 2008 podczas rozegranego w marcu w Splicie zimowego pucharu Europy w rzutach zwyciężyła w rzucie młotem wynikiem 71,84 ustanawiając swój rekord życiowy. Rezultat ten był wówczas drugim w historii tej konkurencji w Polsce. Po tym sukcesie została nominowana przez European Athletics do tytułu lekkoatletki marca. 1 maja 2008 na zawodach w Poznaniu poprawiła swój rekord wynikiem 72,18, a pięć tygodniu później – 6 czerwca w Kassel – uzyskała rezultat 72,65. Kolejny raz swoje najlepsze osiągnięcie poprawiła w Biberach an der Riß 28 czerwca rzucając 72,80.

W Szczecinie, w 2008 roku, miała wielką szansę na pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski. W konkursie osiągnęła taki sam rezultat (71,71) jak mistrzyni olimpijska z Sydney Kamila Skolimowska, ale miała gorszy drugi wynik i zdobyła wicemistrzostwo kraju.

Podczas konkursu finałowego igrzysk olimpijskich w Pekinie, 20 sierpnia 2008, uzyskała wynik 71,56, który dał jej szóste miejsce. W kończącym sezon światowym finale lekkoatletycznym w Stuttgarcie zajęła trzecią lokatę z wynikiem 70,97.

 

2009Źródło: piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl

Sezon 2009 Włodarczyk zainaugurowała ponownie triumfując w zimowym pucharze Europy w rzutach lekkoatletycznych – wynik dający jej zwycięstwo (75,05) był jej nowym rekordem życiowy. Rezultat ten poprawiła na mityngu rzutowym w Halle osiągając 23 maja wynik 75,39. Kolejny wartościowy rezultat uzyskała tydzień później podczas zawodów I ligi lekkoatletycznej w Białej Podlaskiej – 76,20. Ponownie swój rekord życiowy poprawiła wygrywając mityng Zlatá Tretra w Ostrawie z wynikiem 76,59. Zwyciężyła w rywalizacji młociarek podczas superligi drużynowych mistrzostw Europy.

Na stadionie im. Krzyszkowiaka w Bydgoszczy sięgnęła po pierwsze w karierze złoto mistrzostw Polski seniorów wyprzedzając następną zawodniczkę o ponad 10 metrów.

8 sierpnia podczas zawodów w Chociebużu uzyskała rezultat 77,20 bijąc jednocześnie rekord Polski zmarłej pół roku wcześniej Kamili Skolimowskiej. Wynik Włodarczyk był wówczas 4. rezultatem w historii kobiecego rzutu młotem.

22 sierpnia roku w drugiej próbie finałowego konkursu mistrzostw świata w Berlinie ustanowiła rekord świata wynikiem 77,96 m. Eksplozję radości po tym rezultacie okupiła kontuzją lewej kostki – biegnąć w stronę trybun skąd konkurs obserwowali polscy kibice. Opuściła trzy kolejne próby, aby w ostatniej szóstej, jako ostatnia rzucająca zawodniczka, oddać symboliczny, bliski "rzut radości".

Zdobywczyni Złotych Kolców 2009 – nagrody dla najlepszej polskiej lekkoatletki w danym roku. Druga zawodniczka Plebiscytu Przeglądu Sportowego na sportowca roku 2009.

 

2010Źródło: polskieradio.pl

6 czerwca 2010 podczas Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego Enea Cup w Bydgoszczy poprawiła własny rekord świata, rzucając młotem na odległość 78,30 m. Po tym sukcesie została wybraną lekkoatletką czerwca w Europie, w plebiscycie organizowanym przez European Athletics. Z powodu kontuzji kręgosłupa nie mogła wziąć udziału w superlidze drużynowych mistrzostwach Europy Bergen oraz w mistrzostwach Polski w Bielsku-Białej.

30 lipca na Estadi Olímpic Lluís Companys w Barcelonie z wynikiem 73,56 zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy. Na koniec sezonu zajęła czwarte miejsce w plebiscycie European Athlete of the Year Trophy oraz drugi raz w karierze zwyciężyła w plebiscycie Złote Kolce. Była nominowana do nagrody IAAF World Athlete of the Year jednak nie znalazła się w finałowej piątce, za to rekord świata Włodarczyk ustanowiony 6 czerwca został wybrany przez Track and Field News najlepszym występem w kobiecej lekkoatletyce w sezonie 2010.

 

2011

21 maja straciła miano rekordzistki świata po osiągnięciu przez Niemkę Betty Heidler w Halle wyniku 79,42.Źródło: sport.pl

Z powodu kontuzji pierwszy występ Włodarczyk miał miejsce dopiero pod koniec czerwca – Polka zajęła drugie miejsce w memoriale Janusza Kusocińskiego przegrywając o pół metra z Rosjanką Tatianą Łysenko (69,62 wobec 70,18).

W drugim starcie w sezonie – 11 sierpnia na mistrzostwach Polski seniorów w Bydgoszczy – uzyskała wynik 73,05.

W Taegu nie udało jej się obronić mistrzostwa świata zajmując piąte miejsce w konkursie.

 

2012

Olimpijski sezon 2012 rozpoczęła od startu 19 maja w Halle, podczas którego z wynikiem 74,88 zajęła drugie miejsce.

Na mistrzostwach Europy zdobyła złoty medal uzyskując 74,29. Był to pierwsze zwycięstwo polskiej lekkoatletki na ME od trzydziestu lat.

Tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi wygrała 58. Memoriał Kusocińskiego uzyskując 76,81m. Wynik ten wywindował Polkę na 6. miejsce w tabelach list światowych.

Igrzyska rozpoczęła od zwycięstwa w eliminacjach. Już w pierwszej próbie przekroczyła minimum kwalifikacyjne (74,00m) osiągając 75,68m. W konkursie finałowym uzyskała 77,60m. Wynik ten dał srebrny medal.