Puch

 

 

Gęsi puch już od wielu lat używany jest jako środek wypełniający poduszki, kurtki czy też śpiwory. Pomimo genialnych właściwości syntetyczne wypełnienia nadal nie mogą prześcignąć naturalnego puchu.

Naturalny puch jest niebywale lekki i doskonale utrzymuje ciepło. Dodatkowo puch jest bardzo sprężysty dlatego puchowe śpiwory oraz kurtki można zwinąć by nieużywane nie zajmowały wiele miejsca. Po rozwinięciu bardzo szybko wracają do swoich naturalnych rozmiarów.

Puch

źródło: www.topcotton.pl

W większości przypadków puch to nic innego jak mieszanina puchu gęsiego bądź kaczego z pierzem, które stanowi od 10 do 50% puchu. Jakość puchowego wypełnienia określa się najczęściej objętością jednej uncji puchu w calach sześciennych – tak zwany fill power.

Czasami możemy spotkać się również z procentowym stosunkiem puchu do pierza.

Pierze jest cięższe od puchu i nie ma tak znakomitych właściwości cieplnych dlatego starajmy się wybierać wyroby z jak najmniejszą jego ilością.

Nie oznacza to jednak, że piórka są zbędne, a wręcz przeciwnie. To właśnie piórka doskonale rozbijają puch sprawiając że kurtki i śpiwory są tak miękkie a puch nie zbija się w grudy.

Pierze

źródło: http://www.firmaszmidt.pl

Jedyną wadą puchu jest fakt, że zamoknięty puch może być cięższy i wydzielać nieprzyjemny zapach. 

Źródło: gazeta Podróże Sport&Rekreacja
Inne porady
Puch syntetyczny Puch syntetyczny Na rynku pojawiły się kurtki z puchem syntetycznym - co to za wypełnienie i czym różni się od puchu naturalnego?
Soft Shell Soft Shell Lekki materiał o doskonałych właściwościach - do czego się nadaje? Przeczytaj i dowiedz się więcej!