Test czołówki Cosmo firmy Black Diamond

Czołówka Cosmo z pewnością sprawdzi się podczas każdej górskiej wyprawy. Można jej jednak swobodnie użyć wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dobrego i mocnego oświetlenia.

 

Światło. Czołówka wyposażona jest w jedną diodę główną i dwie diody boczne. Dioda główna posiada regulacje natężenia światła. Jej maksymalna siła to 70 lumenów. Doskonale oświetla ona obiekty znajdujące się w odległości 40 metrów. Moc ta w zupełności wystarczy, by rozświetlić nam ciemności w jaskini lub znaleźć właściwą drogę w górach. Światło diody głównej jest bardzo intensywne i dalekie. Dzięki temu oświetleniu możemy pewnie stawiać każdy krok, bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Jeżeli chcemy oświetlić sobie obiekty, które znajdują się bardzo blisko nas, wystarczy, że zredukujemy moc światła do 4 lumenów. Tak ustawiona czołówka pozwala nam widzieć obiekty do 6 metrów.

Ta właściwość bardzo dobrze sprawdza się, gdy musimy nocą naprawić samochód lub gdy nagle zabraknie nam prądu w domu. Zamiast diody głównej możemy wykorzystać diody boczne. Ich światło nie jest tak mocne jak diody głównej, ale przy sile 16 lumenów są one w stanie oświetlić nam przestrzeń znajdującą się do 25 metrów od nas. Minimalna siła tych diod to 4 lumeny. W tym przypadku świecą one na odległość większą niż dioda główna - sięgają niemal 8 metrów. Potrafią przy tym pracować aż 250h! Niezależnie od tego, którą wersje diod wybierzemy, światło czołówki Cosmo pozwala widzieć obiekty bardzo wyraźnie.

Obydwa tryby można szybko i swobodnie regulować za pomocą dużego przycisku znajdującego się na wierzchu czołówki. Pozwala on szybko zwiększać i zmniejszać natężenie światła. Dzięki temu nie tracimy czasu na dostosowanie czołówki do naszych aktualnych wymagań. W czołówce znajdziemy również tryb pulsacyjny. Świetnie sprawdza się on gdy chcemy zaakcentować swoją obecność w danym miejscu, np. poruszając się nieoświetloną drogą z czołówką ustawioną na tryb pulsacyjny jesteśmy doskonale widoczni dla przejeżdżających samochodów. W czołówce znajdziemy także czerwone diody. Niestety, czerwone światło ma bardzo krótki zasięg, jest niewyraźne i niewiele w nim zobaczymy.

Czas pracy. Używając czołówki Cosmo, nie da się nie zauważyć jej długiego czasu pracy. Przy maksymalnym natężeniu światła (70 lumenów) czołówka może pracować aż 40 godzin! Jeżeli natomiast wykorzystujemy tylko oświetlenie minimalne czas pracy czołówki będzie wynosił około 150 h. Parametry te wyraźnie pokazują, że czołówka ta jest bardzo oszczędna, dlatego nie musimy obawiać się nagłej utraty światła.

Budowa. Czołówka Cosmo jest bardzo mała. Bez problemu zmieścimy ją w kieszeni kurtki bądź spodni. Dzięki niskiej wadze (ok. 90 gramów), praktycznie nie czujemy jej obecności. Modelu Cosmo śmiało możemy używać w każdych warunkach pogodowych. Posiada on bowiem wodoszczelną obudowę, która nie przepuszcza wilgoci do środka. Aby uruchomić czołówkę, wystarczy włożyć do niej 3 baterie AAA. Przy zakupie czołówki mamy je od razu w zestawie. Gdy ich moc się wyczerpie, baterie można bardzo szybko wymienić na nowe. Czołówka posiada także regulowaną opaskę. Dzięki niej możemy dopasować czołówkę do naszej głowy. Opaska nie uciska głowy i jest bardzo wygodna. Czołówkę mogą zatem nosić nawet dzieci.

Ceny tego modelu wahają się w granicach od 129 zł do 159 zł.

 

Zalety:

  • niska waga

  • duży zasięg światła

  • możliwość regulacji światła

  • przejrzystość widzenia

  • długi czas pracy

  • komfortowy sposób noszenia

  • odporność na działanie czynników atmosferycznych

Wady:

  • czerwone diody mają bardzo słaby zasięg i niewyraźnie oświetlają przestrzeń

Inne porady
Test plecaka Race marki Deuter Test plecaka Race marki Deuter Race to niewielki, zaledwie dziesięciolitrowy plecak. Ma jednak szereg zastosowań. Przydaje się podczas górskich wędrówek, rowerowych podróży lub podczas jazdy na...
Wełna Merino Wełna Merino Podobno najdroższa wełna na świecie. Nie ma się co dziwić wysokiej cenie, gdyż jej właściwości są naprawdę zdumiewające. Poczytaj i dowiedz się więcej!
Windstopper Windstopper Nowoczesna membrana nieprzepuszczająca wiatru. Czy to koniec jej właściwości? Wręcz przeciwnie - dopiero początek.
Cordura Cordura Trwała tkanina wykorzystywana w sportach outdoorowych i nie tylko.
Plecak Deuter Cross City Plecak Deuter Cross City Dokładny opis plecaka Cross City marki Deuter. Plecak zostaje przetestowany z wszystkich stron. Najlepsze technologie plus doskonałe materiały połączone w jeden praktyczny...